Nov vozni red avtobusov šolarjem prinaša daljše poti in nepredvidljive prestope
Začetek letošnjega šolskega leta je na več območjih spremljala vrsta izzivov, povezanih z avtobusnimi prevozi šolarjev. Uvedba novih voznih redov za medkrajevne avtobuse je povzročila zmedo in nezadovoljstvo med številnimi potniki. Številni so se pritoževali, da so avtobusi prenatrpani in ne ustavljajo na postajah, poleg tega pa na določenih relacijah avtobusnih storitev sploh ni bilo. Roman Žveglič, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS), je izpostavil primer učencev, ki se vozijo na relaciji Zagradec – Novo mesto, kjer se nahaja Kmetijska šola Grm. Pot, ki je nekoč trajala pol ure, zdaj traja skoraj dve uri, vključuje pa tudi več prestopov, kar staršem in otrokom povzroča dodatne težave.
Učenci se zaradi teh težav pogosto soočajo z zamudami v šolo, starši pa so primorani prekinjati delo ali celo vzeti dopust, da otroke sami prepeljejo do šol. Problemi z javnim prevozom so še posebej izraziti na podeželju, kjer je infrastruktura že tako slabo razvita. Najbolj kritične regije, kot so Kozjansko, Koroška in Suha krajina, se soočajo z izjemno pomanjkanjem prevoznih sredstev, kar še dodatno otežuje življenje prebivalcev.
Kljub zagotovilom Družbe za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP), da se težave sproti rešujejo, mnogi starši in šolarji še naprej poročajo o nevzdržnih razmerah. Direktor DUJPP Miran Sečki pojasnjuje, da je začetek šolskega leta vedno čas prilagajanja urnikov in usklajevanja prevoznih storitev, a letošnja uvedba novih voznih redov je zaradi širših sprememb prinesla več težav kot običajno. Poudaril je, da se koncesionarji soočajo z izzivom povečanega števila voženj, kar zahteva dodatne prilagoditve in usklajevanja.
Kljub vsemu DUJPP zagotavlja, da nobena avtobusna linija ni bila ukinjena, temveč so novi vozni redi in linije celo nadgrajeni in razširjeni. Sečki je ob tem poudaril, da so s 1. julijem 2024 koncesionarje zavezali k izvajanju 20-odstotnega povečanja voženj po celotni Sloveniji, kar naj bi pripomoglo k izboljšanju stanja na področju javnega prevoza. Cilj teh ukrepov je spodbuditi več ljudi k uporabi javnega potniškega prometa, kar bi pripomoglo k boljši organizaciji in zmanjšanju gneče na avtobusih.
DUJPP ob tem poziva potnike k potrpežljivosti, saj verjamejo, da so težave začasne in jih je mogoče hitro rešiti. V sodelovanju z lokalnimi skupnostmi in šolami intenzivno iščejo rešitve za zagotavljanje boljše dostopnosti prevoza za šolarje. Poleg tega obljubljajo, da bodo vse prijavljene težave skrbno preučili in uvedli potrebne izboljšave, da bi se čim prej vzpostavil nemoten potek prevozov.
Spletno uredništvo