Prihajajoča podražitev električne energije in spremembe na položnicah: Kaj nas čaka v letu 2024?
Z novim letom bo trg z električno energijo v Sloveniji doživel več pomembnih sprememb, ki bodo vplivale na končne cene za gospodinjstva. Strokovnjaki ocenjujejo, da lahko potrošniki pričakujejo podražitve med 10 in 15 odstotki, kar predstavlja eno izmed večjih inflacijskih tveganj v prihodnjem letu. Urad za makroekonomske analize je dražjo energijo že označil kot ključno tveganje za višjo inflacijo, ki naj bi po letošnjem umirjanju znova narasla na približno 3,3 odstotka.
V Sloveniji je trenutno približno 90 odstotkov električne energije podvržene regulaciji, preostalih 10 odstotkov pa plačujemo po tržnih cenah. Če bi se ta sistem nadaljeval v prihodnjem letu, bi se položnice lahko dvignile tudi za 40 odstotkov, kar pa strokovnjaki ocenjujejo kot malo verjeten scenarij. Sebastjan Seme, strokovnjak s Fakultete za energetiko, meni, da bodo trgovci z električno energijo v letu 2024 vzpostavili nov tržni model, ki bo odražal bolj realno, a kljub temu višjo ceno elektrike. Ocenjuje, da bi se cene lahko dvignile za približno 20 odstotkov, kar bi za končnega potrošnika pomenilo povprečno 10-odstotno povišanje položnic.
To potrjuje tudi minister za energetiko Bojan Kumer, ki napoveduje konec regulacije cen. “Na trgu morajo dobri dobavitelji pridobiti večji delež, da bomo lahko ponovno vzpostavili konkurenčne tržne razmere,” pravi minister in dodaja, da Evropska komisija opozarja na nujnost odprave cenovne regulacije za gospodinjstva.
Poleg konca regulacije cen se bo z novim letom na položnice vrnil tudi prispevek za obnovljive vire energije. Ta bo, glede na porabo in obračunsko moč, prav tako prispeval k višjim stroškom. Kljub temu minister Kumer razmišlja o zamiku te obveznosti za nekaj mesecev, da se povečanje stroškov ne bi prekrivalo s prehodom na nov tržni model cen elektrike.
Še en element, ki bo v prihodnosti vplival na višje položnice, je nov obračun omrežnine, ki pa gospodinjstva vsaj v prihodnjih dveh letih ne bo obremenil, saj bodo nova pravila začela veljati šele kasneje.
Medtem ko se večina potrošnikov na splošne spremembe pripravlja z novim letom, pa se lastniki sončnih elektrarn, ki sodelujejo z dobaviteljem SunContract, že soočajo z občutnimi podražitvami. Oktobra so njihovi računi višji za približno 36 evrov. Direktor SunContracta, Gregor Novak, poudarja, da je vzrok za to sprememba cenika, ki od septembra naprej vključuje stroške, povezane s prodajo in nakupom električne energije.
Podjetje za dvig cen krivi vlado, ki je s februarjem spremenila pravila na trgu električne energije, zaradi česar so bili stroški t. i. “net meteringa” preneseni na dobavitelje. Novak dodaja, da so skupni stroški za dobavitelje ocenjeni na 20 do 30 milijonov evrov letno, in pričakuje, da bo ministrstvo našlo tako kratkoročne kot dolgoročne rešitve za ta izziv.
Na ministrstvu odgovarjajo, da so spremembe poslovna odločitev SunContracta in ne posledica vladnih ukrepov. Menijo tudi, da je podjetje prevzelo tveganje s poslovnim modelom, ki očitno ni več vzdržen v trenutnih tržnih razmerah.
Poleg dviga cen elektrike je trenutna situacija še bolj zapletena zaradi prizadevanj za zeleni prehod in vključevanje obnovljivih virov energije. Stroški, povezani s tem prehodom, povzročajo sivih las tako dobaviteljem kot potrošnikom. Kljub temu pa dolgoročna vzdržnost sistema zahteva prilagoditve, ki bodo omogočile stabilnost trga in obenem podprle trajnostne energetske cilje.
Čeprav bodo spremembe cen električne energije za mnoge neprijetne, pa ostaja nekaj upanja, da se bodo tržne razmere stabilizirale in omogočile potrošnikom bolj pregledne in konkurenčne ponudbe v prihodnje.
Spletno uredništvo