Črna kronikaSvet

Neapelj na robu kaosa: Najstniki s pištolami in mafijsko mišljenje razkrajajo mesto

V zadnjih treh tednih so nasilni incidenti v Neaplju vzeli življenje treh mladostnikov, najmlajši med njimi je imel komaj 15 let. Strelski spopadi med mladimi so postali zastrašujoče pogosti. Na družbenih omrežjih mladi pozirajo s pištolami, posnemajo mafijske vzorce obnašanja in s tem ustvarjajo kulturo nasilja. “Smo sredi vojne,” je opozorila tožilka Emilia Galante Sorrentino in pozvala italijansko vlado, naj pošlje vojsko, da vzpostavi red. Italijanski mediji zdaj mesto slikajo kot “divji zahod,” kjer oboroženi najstniki strašijo z mopedi, oblasti pa nemočno opazujejo.

Zadnji incident se je zgodil minuli vikend v starem mestnem jedru, ko je 19-letnika nenamerno ustrelil njegov bratranec. Pred tem je novembra v okrožju na obrobju Neaplja umrl 19-letni Santo Romano, ki ga je med spopadom ustrelil 17-letnik. Vzrok naj bi bil povsem banalen – stopil mu je na drage superge Versace. Romano je poskušal pomiriti situacijo, a je plačal z življenjem. Še teden prej sta najstnika ubila 15-letnega Emanueleja Tufana med obračunom dveh rivalskih tolp, navajajo viri.

Mladostniško nasilje je tesno povezano s trgovino z drogami in mafijskimi posli, v katere je vpletena lokalna kriminalna združba Camorra. Po besedah tožilke Sorrentino organizirana kriminalna mreža novači mlade moške in jih uporablja kot orodje za nasilje in preprodajo drog. “Mesto je ponoči prepuščeno kriminalcem,” opozarja Sorrentino in poziva k drastičnim ukrepom, vključno z vzpostavitvijo vojaške prisotnosti v mestu, da bi omejili ulične spopade.

Po poročanju italijanskih medijev Neapelj trenutno obvladuje t.i. “Camorra 2.0,” ki mladim ponuja hiter zaslužek in jih vplete v nasilno kulturo mafijskega delovanja. Poleg tega je po mnenju tožilke med mladimi zasidran problematičen način razmišljanja, ki poveličuje nasilje kot način reševanja sporov, četudi gre za trivialnosti, kot so čevlji ali prepiri zaradi deklet.

Oblasti v Neaplju so na nasilje odgovorile z obljubami o večji prisotnosti policije v nočnih predelih mesta in večjem številu nadzornih kamer. Italijanski notranji minister Matteo Paintedosi je napovedal ukrepe za omejitev nasilja, načelnik policije Maurizio Agricola pa opozarja, da gre za globoko zakoreninjene družbene probleme. Policija potrebuje podporo izobraževalnih institucij, družin in socialnih služb. Vzpon temnega spleta je po njegovih besedah olajšal dostop do orožja, kar še dodatno poglablja težavo. “Če so ljudje oboroženi in streljajo ob vsakem najmanjšem sporu, kaže na vpetost kriminalnih metod Camorre v družbeno zavest,” je poudaril Agricola.

V preteklosti so bili mafijski obračuni omejeni na obrobje Neaplja, vendar se zdaj nasilje seli v zgodovinsko mestno središče, ki je postalo priljubljeno med turisti. Sociologinja Maria Luisa Lavarone, ki preučuje nasilje med mladimi, opozarja, da je oboroženost med najstniki postala družbeno sprejemljiva, kar vodi v nov nivo normalizacije nasilja. Leta 2023 so kazniva dejanja mladoletnikov v Neaplju zrasla za 17 odstotkov, stopnja osipa iz šolskega sistema pa je med najvišjimi v Italiji – kar 16 odstotkov mladih v regiji Kampanija izobraževanje zaključi pri 14 letih. Ti mladi, pogosto iz revnih in nestabilnih družin, postajajo lahke tarče za mafijske organizacije, ki jih rekrutirajo za svoje nelegalne posle.

Spletno uredništvo

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja


Back to top button