Tragedija v Novem Sadu: 16. smrtna žrtev po zrušenju nadstreška je 19-letni mladenič

V Srbiji je po hudih poškodbah, ki jih je utrpel med zrušenjem nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, umrl še 19-letni mladenič. Tragični dogodek, ki se je zgodil 1. novembra, je v Novem Sadu in Beogradu sprožil val žalovanja, saj so se ljudje poklonili mladeniču s 16 minutami tišine. Dogodek je močno pretresel srbsko javnost in sprožil številne proteste.
Nesreča in posledice
Zrušenje nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu je terjalo 14 življenj, trije ljudje so bili hudo ranjeni in ena oseba je kasneje preminila v bolnišnici. Med hudo poškodovanimi je bil tudi 19-letnik, ki so ga po nesreči premestili na beograjsko vojaško medicinsko akademijo, kjer je kljub intenzivnemu zdravljenju podlegel poškodbam. Na ekonomski srednji šoli, ki jo je obiskoval, so v njegov spomin razobesili črno zastavo.
“Kljub maksimalni predanosti osebja vojaške medicinske akademije je pacient umrl zaradi kompleksnih poškodb,” so sporočili iz akademije in izrekli sožalje svojcem.
Pravni ukrepi in politične posledice
Po nesreči je državno tožilstvo v Novem Sadu vložilo obtožnico proti 13 osumljencem, vključno z nekdanjo direktorico podjetja Infrastruktura železnice Srbije ter ministrom za gradbeništvo, promet in infrastrukturo. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je zatrdil, da so vse zahteve protestnikov izpolnjene, vendar protesti še vedno trajajo. Medtem so odstopili srbski premier Miloš Vučević, minister Goran Vesić in novosadski župan Milan Đurić.
Po nesreči so Srbijo zajeli množični protesti, predvsem študentov, ki zahtevajo odgovornost in pravico za žrtve. Podporo študentom je izrazilo skoraj 3000 intelektualcev, ki so podpisali mednarodno peticijo. V njej opozarjajo na posledice sistemske korupcije in pomanjkanje odgovornosti. Med podpisniki so tudi znani intelektualci, kot je francoska Nobelova nagrajenka za literaturo Annie Ernaux.
Neodvisni mediji pod pritiskom
Neodvisni mediji v Srbiji opozarjajo na povečan pritisk s strani oblasti. Po njihovih navedbah se vlada poslužuje obrekovalnih kampanj in finančnih pritiskov, kar ovira njihovo delo. Opozarjajo, da se novinarji vse bolj bojijo za svojo varnost.
Študenti kljub vsemu nadaljujejo s protesti. Nedavno so blokirali depo javnega mestnega prevoznika v Novem Beogradu, kar je povzročilo motnje v prometu. Prav tako so v Novem Sadu več ur blokirali križišče v bližini univerzitetnega kampusa.
Spletno uredništvo