Skriti obraz milijarderja: Mohamed Al Fayed in mračne skrivnosti zlorab ter korupcije
Nedavna preiskava v Veliki Britaniji je razkrila resne obtožbe proti pokojnemu egiptovskemu milijarderju Mohamedu Al Fayedu, ki naj bi v več kot štirih desetletjih zlorabil najmanj 111 žensk. Med žrtvami naj bi bila tudi dekleta, stara komaj 13 let. Hkrati preiskava razkriva morebitne nepravilnosti v delovanju britanske policije, saj se sumi, da so bili nekateri uradniki podkupljeni, da so Fayedove zločine prikrili.
Domnevne zlorabe, ki jih pripisujejo Al Fayedu, naj bi se dogajale med letoma 1977 in 2014. Kljub številnim prijavam na policijo je ostal nepreiskan, kar vzbuja vprašanja o odgovornosti in integriteti britanskega pravosodnega sistema. Šele dokumentarni film, ki ga je BBC izdal septembra letos, je spodbudil več kot 90 žensk, da so stopile v stik s preiskovalci. Medtem je še 21 žrtev prijave podalo v letih od 2005 do 2023, a so bile preiskave očitno neuspešne.
Neodvisni urad za policijsko ravnanje (IOPC) je potrdil, da preverjajo, ali so bile pretekle preiskave zoper Fayeda ustrezno izpeljane. Obstajajo sumi, da so nekateri policisti in uradniki v zameno za plačila preiskave zavirali ali celo uničevali dokaze. Skoraj neverjetno se zdi, da je Al Fayed desetletja ostal na prostosti, kljub resnosti obtožb.
Preiskava vključuje tudi pet posameznikov, za katere domnevajo, da so bili Fayedovi posredniki. Britanski mediji so razkrili, da so nekateri skorumpirani policisti aktivno pomagali milijarderju pri preganjanju njegovih žrtev, kar je še dodatno razburilo javnost.
V sklopu preiskave so oblasti pregledale več kot 50.000 strani dokumentacije, vključno z izjavami žrtev. Kljub temu se poraja vprašanje, zakaj so številne prijave, kot na primer tiste iz leta 2008, ostale neustrezno obravnavane. Revizija policijskega ravnanja je trenutno ena glavnih prioritet, saj obstaja možnost, da je bila korupcija pri obravnavi primera sistemska.
Mohamed Al Fayed, nekdanji lastnik prestižne londonske veleblagovnice Harrods, je bil dolga leta pomembna osebnost britanskega javnega življenja. Še več pozornosti je pridobil zaradi sina Dodija Al Fayeda, ki je bil v zvezi z britansko princeso Diano. Par je leta 1997 tragično umrl v prometni nesreči v Parizu, kar je Al Fayeda pripeljalo še bližje britanski javnosti.
Leta 2010 je Al Fayed Harrods prodal katarskemu državnemu premoženjskemu skladu za 1,8 milijarde evrov. Kljub njegovemu poslovnemu uspehu pa nova razkritja mečejo temno senco na njegovo zapuščino.
Britanske oblasti zdaj pozivajo vse, ki so bili prizadeti zaradi Fayedovih dejanj, naj podajo prijavo. Neodvisni organi zagotavljajo, da bodo tokrat preiskave izvedene temeljito in brez vpliva zunanjih interesov.
Če se obtožbe potrdijo, bo Mohamed Al Fayed, ki je lani umrl v 94. letu starosti, zapisan kot eden najbolj zloglasnih spolnih prestopnikov v zgodovini Velike Britanije. Hkrati pa bo primer odprl novo poglavje razprav o vlogi korupcije in zlorabe moči v policijskih strukturah.
Spletno uredništvo
Vir naslovne slike: Britannica