Primorska pod drobnogledom: Poostren nadzor razkril številne kršitve pri mednarodnih prevozih
Na Primorskem je v četrtek potekal obsežen nadzor mednarodnih prevozov potnikov in tovora v cestnem prometu, pri čemer so sodelovali policisti in inšpektorji več državnih institucij. Pregledali so skupno 88 tovornih vozil in štiri avtobuse ter ugotovili kar 50 kršitev. Kot so sporočili iz Finančne uprave RS (Furs), so bile najpogostejše kršitve povezane s prekoračitvijo dovoljenega časa vožnje, nepravilnimi počitki in uporabo tahografov. Nekateri vozniki so upravljali tudi preobremenjena vozila.
Nadzor, ki je potekal na avtocestnem počivališču Povir, je del širše evropske akcije nadzora cestnega prometa, ki jo koordinira Evropsko združenje prometnih policij Roadpol. V tednu od 11. do 17. novembra podobne akcije potekajo v vseh evropskih državah.
Med pregledom so se izpostavile številne nepravilnosti. Po navedbah Fursa so vozniki tovornih vozil pogosto prekoračevali dovoljene hitrosti in med vožnjo uporabljali naprave, ki zmanjšujejo njihovo pozornost in zaznavanje okolice. Posebno zaskrbljujoče je bilo stanje nekaterih vozil, saj so pri nekaterih polpriklopnikih odkrili poškodovane in izrabljene pnevmatike – in to le dan pred začetkom obvezne uporabe zimske opreme.
Pri nadzoru avtobusov, ki izvajajo mednarodne prevoze, so bile odkrite nepravilnosti pri sestavi vozniških ekip in njihovih obremenitvah. Pri enem izmed avtobusov so policisti zaradi resnih kršitev vsem trem voznikom začasno odvzeli vozniška dovoljenja, kar jih je prisililo, da si pred nadaljevanjem vožnje vzamejo potreben počitek.
Akcija je potekala pod vodstvom slovenskih policistov in inšpektorjev iz različnih inšpektoratov, kot so Inšpektorat RS za infrastrukturo, Inšpektorat RS za delo ter Finančna uprava RS. Pridružili so se jim tudi predstavniki iz Hrvaške in Italije, vključno z njihovimi prometnimi policisti ter predstavniki infrastrukturnih ministrstev. Sodelovala je tudi predstavnica Evropskega organa dela.
Glavni poudarki nadzora so bili na spoštovanju socialne zakonodaje, tehnični brezhibnosti vozil in skladnosti z zakonodajo pri mednarodnih prevozih. Pregledovali so tudi delovne pogoje voznikov in pravilnosti napotitev v sektorju cestnih prevozov.
Robert Vehovec iz sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi je v izjavi za javnost poudaril, da število tovornih vozil na slovenskih avtocestah narašča od časa pandemije covida-19. “Z našimi nadzornimi aktivnostmi želimo izboljšati varnost na cestah, saj so posledice prometnih nesreč, v katere so vključena tovorna vozila, pogosto zelo hude,” je dejal Vehovec.
Spletno uredništvo