Nemška stavka ohromila lete, prizadeti tudi leti z Brnika

V Nemčiji danes poteka obsežna stavka zaposlenih v javnem sektorju in letališkega osebja, zaradi česar je bilo odpovedanih več kot 3400 letov, kar vpliva na približno 510.000 potnikov. Med odpovedanimi so tudi leti med ljubljanskim letališčem Brnik in nemškima letališčema Frankfurt ter München. Stavko vodi sindikat Verdi, ki zahteva izboljšanje kolektivne pogodbe in zvišanje plač.
Na enajstih nemških letališčih, vključno z velikimi vozlišči kot sta Frankfurt in München, poteka celodnevna stavka. Poleg teh dveh letališč so prizadeta še letališča v Hamburgu, Stuttgartu, Kölnu/Bonn, Düsseldorfu, Dortmundu, Hanoverju, Bremnu in Leipzig-Hallu. Na ljubljanskem letališču Jožeta Pučnika so zaradi stavke odpovedali vse štiri načrtovane odhode in prihode iz Frankfurta in Münchna.
Izjave sindikata in vpliv na javnost
Generalni direktor združenja letališč ADV, Ralph Beisel, je opisal stavko kot novo dimenzijo zaradi hkratnega vpliva na več letališč. Christine Behle, namestnica predsednika sindikata Verdi, je izjavila, da obžalujejo nevšečnosti, vendar brez stavkovnega pritiska ne morejo doseči napredka v pogajanjih.
“Hkratna stavka na 11 lokacijah predstavlja novo dimenzijo.”
Sindikat Verdi zahteva osemodstotno zvišanje plač, kar bi zaposlenim prineslo vsaj 350 evrov več na mesec, višje nagrade in tri dodatne dni dopusta. Sindikat poudarja, da so bili prisiljeni v opozorilno stavko, ker delodajalci še niso pokazali pripravljenosti za izpolnitev njihovih zahtev.
Širše posledice stavke
V zadnjih tednih so Nemčijo prizadele številne stavke, saj sindikat povečuje pritisk pred tretjim krogom pogajanj o kolektivni pogodbi za 2,5 milijona zaposlenih v javnem sektorju. Stavke so prizadele tudi druge sektorje, kot so izobraževanje, javna administracija in promet. Nekatera letališča so bila prizadeta že prejšnji mesec, kar je povzročilo odpovedi letov v Kölnu, Düsseldorfu, Hamburgu in Münchnu.
Nemška stavka javnega sektorja in letališkega osebja je močno vplivala na letalski promet in povzroča nevšečnosti potnikom po vsej Evropi, vključno s Slovenijo. Sindikat Verdi nadalje zahteva izboljšanje delovnih pogojev, kar pomeni, da se lahko takšne motnje še nadaljujejo, dokler ne pride do dogovora.
Spletno uredništvo