Prvi primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila po petih letih v Sloveniji
V severovzhodnem delu Slovenije, natančneje v Pomurski in Podravski regiji, so zabeležili prve primere okužbe z virusom Zahodnega Nila, so sporočili iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). To so prvi potrjeni primeri po petih letih brez okužb v državi. Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani je 30. avgusta 2024 potrdil okužbo pri treh osebah.
Virus Zahodnega Nila, poznan tudi kot West Nile Virus (WNV), se na človeka prenese predvsem z ugrizom okuženega komarja. Komarji se okužijo pri sesanju krvi ptic, ki so naravni rezervoar virusa. Okužba s ptiči neposredno ne ogroža ljudi, saj stik s pticami ne predstavlja tveganja za prenos virusa.
Čeprav večina okuženih po ugrizu komarja ne razvije simptomov, se pri nekaterih pojavi kratkotrajna vročinska bolezen, imenovana vročica Zahodnega Nila. Simptomi vključujejo slabo počutje, glavobol, vročino, izpuščaje, ter bolečine v mišicah in sklepih. V redkih primerih, približno pri eni osebi na 150 okuženih, lahko virus povzroči resne nevrološke zaplete, kot so motnje zavesti, krči in motnje gibanja.
Trenutno ni na voljo specifičnih protivirusnih zdravil za zdravljenje okužbe, zdravljenje je osredotočeno na lajšanje simptomov in podporo prizadetim organskim sistemom. Prav tako ni cepiva, ki bi učinkovito preprečilo okužbo pri ljudeh.
Vse osebe, ki še niso bile izpostavljene virusu, so dovzetne za okužbo. Še posebej so ogrožene starejše osebe nad 50 let in tiste z oslabljenim imunskim sistemom. Po okužbi je verjetno, da oseba razvije dolgotrajno imunost.
NIJZ priporoča več ukrepov za preprečevanje okužb, med drugim uporabo repelentov, nošenje oblačil, ki pokrivajo večji del telesa (dolge hlače, dolgi rokavi), in uporabo mrež na oknih. Prav tako je ključnega pomena odstranjevanje stoječe vode, saj so za razmnoževanje komarjev dovolj že majhne količine vode.
Po nekaj letih brez potrjenih primerov v Sloveniji so se okužbe z virusom Zahodnega Nila letos začele pojavljati že zgodaj v sezoni po vsej Evropi. Med prizadetimi državami so Italija, Avstrija, Madžarska, Hrvaška, Španija, Francija, Bolgarija, Nemčija in Romunija, prav tako pa so primeri zabeleženi v Srbiji, Albaniji in na Kosovu. V Sloveniji so trenutno zabeleženi primeri v Pomurski in Podravski regiji, vendar so okužbe v bližnjih državah relativno oddaljene od slovenske meje, z izjemo Furlanije – Julijske krajine v Italiji, kjer so primeri precej blizu slovenskega ozemlja.
Virus Zahodnega Nila so prvič odkrili leta 1937 na severozahodu Ugande. Znanstveniki so virus razvrstili v pet različnih linij, od katerih dve aktivno krožita v naravi. Linija L1 je prisotna v Afriki, na Bližnjem vzhodu, v Evropi, Indiji, Avstraliji in Ameriki, medtem ko je linija L2 omejena na Podsaharsko Afriko, Madagaskar, kasneje pa so jo odkrili tudi v Evropi.
Okužbe z virusom Zahodnega Nila so po petih letih ponovno prisotne v Sloveniji, kar poudarja potrebo po doslednem upoštevanju preventivnih ukrepov in ozaveščanju javnosti o tveganjih, povezanih z virusom.