Slovenija

Poplave pustošijo po Sloveniji: Reke prestopajo bregove, plazovi zapirajo ceste

Včeraj je severozahod Slovenije zajelo močno nevihtno dogajanje, ki se je premikalo proti severovzhodu. Reke v severni polovici države so ponoči še naprej imele visoke pretoke, kar je povzročilo številne težave, predvsem na območju Bovca, kjer so močni nalivi poplavili polja, ceste in kleti stanovanjskih hiš. Reka Soča s pritoki je v Bovcu prestopila bregove, poplavila ceste in povzročila ogromno škode. Cesto v Lepeni je zaradi zemeljskega plazu zasulo, zaradi česar je 30 ljudi ostalo ujetih v dolini. Kljub oteženim razmeram so bovški prostovoljni gasilci uspeli prebivalce varno evakuirati.

Poleg evakuacije so gasilci izvajali tudi druge nujne ukrepe – črpali so meteorne vode iz poplavljenih objektov, odstranjevali podrto drevje in s protipoplavnimi vrečami zaščitili ogrožene stavbe. Na območju Zadlaz – Žabče v občini Tolmin se je med odstranjevanjem drevesa poškodoval domačin, kar kaže na nevarne razmere, s katerimi so se soočali prebivalci in reševalci. Gasilci na več prizadetih območjih še vedno izvajajo intervencije.

Padavine so bile še posebej močne v zahodnem delu Slovenije, kjer se razmere sicer počasi umirjajo. V preostalih delih države se vodostaji rek večinoma znižujejo, a na Agenciji RS za okolje (Arso) opozarjajo, da bodo nekatere reke, kot sta Kolpa in nekatere manjše reke v Podravju in Pomurju, še nekoliko narasle. Sava Bohinjka in Soča še vedno poplavljata na nekaterih mestih, predvsem v zgornjem toku, medtem ko Sava v srednjem toku, Kolpa, Sotla in reke na severovzhodu še naraščajo.

Po napovedih Arsa bodo popoldne in zvečer reke ponovno narasle v večjem delu države, predvsem v zahodni, osrednji in severni Sloveniji. To bi lahko povzročilo nova razlivanja rek, zlasti Save Bohinjke in Soče, ki sta že poplavili večja območja. Ob obilnih padavinah obstaja nevarnost hitrega naraščanja hudourniških vodotokov in manjših rek, kar bi lahko povzročilo lokalne poplave.

Na Voglu je včeraj do 8. ure zjutraj padlo kar 300 milimetrov dežja, v Bovcu pa so zabeležili 227 milimetrov. Ob 18:50 je na Voglu padavinski rekord dosegel vrhunec – v 24 urah je padlo neverjetnih 378 litrov dežja na kvadratni meter, kar je postavilo nov slovenski rekord. Prejšnji rekord je bil postavljen lani septembra, ko je padlo 365 litrov dežja. Skupna količina padavin v tem vremenskem dogodku na Voglu je že presegla 450 litrov na kvadratni meter, kar presega količino padavin, ki jih v pol leta prejme Prekmurje, poročajo na Meteoinfo.

Nevihte so se v jutranjih urah pomaknile proti vzhodni Sloveniji, padavine pa se bodo v prihodnjih urah razširile na sever države. V zgodnjih popoldanskih urah se pričakuje njihova okrepitev, ki bo zajela celotno državo. Na Primorskem so možne posamezne nevihte, proti večeru pa bo zmerno zapihala burja. Temperature se bodo čez dan občutno znižale, predvsem na severu, kjer bo le okoli 10 stopinj Celzija, drugod pa med 13 in 17 stopinjami, na Primorskem do 23 stopinj.

Zvečer in ponoči bodo padavine slabele in postopoma ponehale, do jutra pa bo vreme že večinoma suho. Z zahoda se bo začelo jasniti, v nekaterih kotlinah pa bo nastala megla. Jutranje temperature bodo padle na vrednosti med 7 in 12 stopinjami, v Zgornjesavski dolini pa bo le okoli 2 stopinji.

V nedeljo bo prevladovalo sončno vreme z občasno povečano oblačnostjo. Burja na Primorskem bo oslabila, najvišje dnevne temperature pa bodo med 12 in 16 stopinjami, na Primorskem okoli 20 stopinj Celzija.

Spletno uredništvo

Vir naslovne slike: Občina Tolmin

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja


Back to top button