DružbaPolitikaSlovenija

Je Logarjeva pot “politične širine” mogoča? 

Jesen je čas bolezni. Gripi in kovidu, se je tokrat pridružilo še “pahorjanstvo”. Za njim je “zbolel” bivši poslanec SDS Anže Logar, ki je pred dnevi izstopil iz stranke in napovedal pot “politične širine” oziroma ustanovitev “političnega tretjega stebra”. Z “boleznijo” naj bi “okužil” tudi nekatere člane Platforme sodelovanja, ki jo je pred časom soustanovil.

Prav tako se omenja še dva poslanca SDS – Evo Irgl in Dejana Kaloha. In sedaj je vprašanje, kakšne bodo posledice bolezni. Bo kratkotrajna, redka in z blažjimi simptomi? Ali pa bo prekužila večino državljanov, ki bodo iz preizkušnje izšli politično bolj zreli?

Gre za prispodobo. Logarjeva nadaljnja politična pot ostaja neznanka. Bivšega predsednika republike Boruta Pahorja posnema v dialoškosti. Presegati skuša politične delitve in si prizadevati za spravo. Proti koncu leta pa naj bi soustanovil politično stranko. Zanjo si želi, da ne bo muha enodnevnica. Odzivi na odločitev so različni. Nekateri menijo, da gre za nov “Janšev satelit” za prihajajoče parlamentarne volitve, ali celo “janšizem s človeškim obrazom”, spet drugi odločitev pozdravljajo, rekoč, da je desna sredina potrebna prenove. Tretji ostajajo skromno zadržani. 

Razdeljenost v našem političnem prostoru ni nekaj posebnega. Poznajo jo zlasti v državah, kjer so divjale državljanske vojne, denimo v Španiji in ZDA. A ker nam je najbolj poznana domača politična stvarnost, se nam razdeljenost v Sloveniji morda zdi posebej pereča. Vsaj za nekatere. Spet drugi tovrstnim nesoglasjem ne namenjajo večje pozornosti. 

Dejstvo pa je, da izvira iz strankarskih razprtij s konca 19. stoletja, delitve pa so se še poglobile v času zadnje svetovne tragedije pred desetletji. Vse do danes slišimo odmev tedanjih dogodkov. V obdobju zadnjih dveh vladnih koalicij je postal celo glasnejši. Naj navedemo primer: Janševa vlada je brez širšega družbenega soglasja uvedla Nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja, Golobova pa ga je ukinila, kar je družbene spore dodatno zaostrilo. Politična pola ostajata globoko vkopana, vsak na svoji strani bojne črte … 

Prepričani smo, da bi bila “politična širina” za vsesplošno uspešnost Slovenije več kot dobrodošla. Razdeljena država stežka napreduje, nezadovoljni ljudje pa se radi zatekajo v spomine na “zlate čase” in na stare delitve. Če želimo dobro za nas in naše zanamce, je Logarjev politični recept več kot dobrodošel. Tudi telo potrebuje obe pljučni krili, vprašanje pa je, če smo kot družba na to že pripravljeni. A bodimo prizanesljivi. Naša demokracija je komajda dobro vstopila v odraslost. Morda pa bomo ob praznovanju njenega Abrahama le spoznali, da politika ni sopomenka za sovraštvo, ampak za zdravo konkurenco in sodelovanje hkrati. 

Spletno uredništvo

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja


Back to top button