GospodarstvoSlovenijaZanimivosti

Geodetska uprava predstavlja nove izračune vrednosti nepremičnin

Geodetska uprava Republike Slovenije (GURS) je objavila najnovejše izračune posplošenih vrednosti nepremičnin, ki jih lahko lastniki enostavno preverijo prek spletnega portala Prostor. Predlogi bodo javno dostopni do 25. novembra 2024, v tem obdobju pa bodo lastniki imeli možnost podati pripombe ali pritožbe.

Vrednosti nepremičnin so najvišje na območju glavnega mesta Ljubljana in v nekaterih najbolj priljubljenih turističnih destinacijah, kot so obala ter Gorenjska (Bled, Kranjska Gora, Bohinj). GURS je za več kot devet milijonov nepremičnin izvedel poskusni izračun, ki lastnikom omogoča vpogled v ocenjene vrednosti njihovih nepremičnin, prav tako pa lahko preverijo uporabljene modele vrednotenja. Vrednosti odražajo stanje nepremičninskega trga na dan 1. januarja 2024, medtem ko podatki o nepremičninah v katastru temeljijo na stanju z dne 10. junij 2024.

Lastniki nepremičnin imajo do 25. novembra možnost vpogleda v bazo podatkov poskusnega izračuna posplošenih vrednosti, dostopno na portalu Prostor. Tam lahko preverijo ocene svojih nepremičnin z iskanjem po naslovu ali identifikacijski številki (parcela ali del stavbe). Ocene so pripravljene na podlagi podatkov v katastru nepremičnin in predlogov vrednostnih modelov, ki so bili usklajeni z občinami in strokovno javnostjo.

Po ugotovitvah GURS so razlike v vrednostih nepremičnin izrazite, predvsem zaradi lokacije. Na obali in v večjih mestih so lahko enake nepremičnine tudi do desetkrat dražje kot na podeželju. Poleg lokacije so upoštevani tudi dejavniki, kot so raba nepremičnine, starost objekta in drugi podatki, ki imajo manjši vpliv na končno vrednost.

Ali je posplošena vrednost enaka tržni?

GURS pojasnjuje, da posplošena vrednost odraža stanje nepremičninskega trga na določen dan, v tem primeru na 1. januar 2024. Če se v tem obdobju stanje na trgu spremeni, je za pridobitev tržne vrednosti treba posplošeno vrednost prilagoditi s faktorjem spremembe cen. Modeli vrednotenja ostajajo nespremenjeni do naslednjega vrednotenja, ki običajno poteka vsaki dve leti.

Zadnje desetletje: 100-odstotna rast tržnih cen

V preteklem desetletju so cene nepremičnin v Sloveniji doživele znaten dvig. Cene stanovanj so se zvišale za 101 %, hiš za 70 %, stavbnih zemljišč pa za 77 %. Vrednosti nepremičnin so temu trendu sledile, kar se odraža tudi v rasti posplošenih vrednosti.

Vrednost nepremičnin narasla na 280 milijard evrov

Skupna vrednost vseh nepremičnin v Sloveniji se je zaradi naraščajočih cen med letoma 2017 in 2024 povečala s 160 milijard na 280 milijard evrov.

Kaj storiti, če se z izračunom ne strinjate?

Če lastnik meni, da so podatki o nepremičnini v katastru napačni, lahko sproži postopek urejanja podatkov v skladu z Zakonom o katastru nepremičnin. Če so podatki točni, vendar lastnik meni, da je vrednost nepravilna, lahko predlaga spremembo modela vrednotenja. Lastniki lahko svoje predloge pošljejo na občino ali Geodetsko upravo, odvisno od narave spremembe.

Uveljavljanje posebnih okoliščin šele po sprejetju nove uredbe

Posebne okoliščine, ki bi lahko vplivale na vrednost nepremičnin, bodo upoštevane šele po sprejemu Uredbe o določitvi modelov vrednotenja, kar je predvideno za april 2025.

Za več informacij ter dostop do obrazcev in navodil lahko lastniki obiščejo portal Prostor, kjer so podrobno predstavljene vse možnosti za podajo pripomb ali pritožb.

Spletno uredništvo

Povezane objave

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button