Premik vloge humanitarnih organizacij v ospredje: Golob poudarja njihovo nepogrešljivost

Premier Robert Golob je na srečanju s predstavniki humanitarnih organizacij v Ljubljani 20. maja 2025 izpostavil nepogrešljivo vlogo teh organizacij v družbi. Po srečanju je izrazil hvaležnost za njihovo delo in poudaril, da bo vlada skrbno preučila prejete predloge, s ciljem izboljšanja življenja ljudi, ki potrebujejo pomoč.
Golob je poudaril pomembnost krepitve zavezništva med vlado in socialnimi ter humanitarnimi organizacijami. Veseli ga predlogov, ki so jih organizacije podale, ter obljubil, da bo vlada na naslednjem srečanju, predvidoma čez nekaj mesecev, predstavila svoj odziv. Poudaril je, da takšno partnerstvo ne bo koristilo le tistim, ki potrebujejo pomoč, temveč bo izboljšalo delovanje celotne družbe.
“Veselim se tega partnerstva, ker vem, da bo ne le poskrbljeno za tiste s potrebo po pomoči, ampak da bo celotna družba bolje delovala,” je dejal Golob.
Pobude za izboljšanje socialne varnosti
Predsednica Rdečega križa Slovenije, Ana Žerjal, je pozvala k zvišanju zagotovljene pokojnine, da bi zmanjšali število prejemnikov socialne pomoči. RKS trenutno pomaga približno 100.000 prejemnikom z osnovnimi potrebščinami.
Predlog zakona o donirani hrani
Med pomembnejšimi predlogi je bil tudi predlog zakona o donirani hrani, ki bi trgovske verige obvezal k razdeljevanju še uporabne hrane. Slovenska karitas že sodeluje z 80 trgovskimi centri in letno razdeli več kot 500 ton hrane, a potrebujejo sistemsko ureditev financiranja za pokritje stroškov.
Generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije, Breda Krašna, je izpostavila potrebo po pomoči enostarševskim družinam ter subvencioniranju bivanja dijakov iz socialno šibkih družin v dijaških domovih. Prav tako je pozvala k preverjanju, ali socialni prejemki resnično dosežejo najbolj potrebne.
Podpora izobraževanju in duševnemu zdravju
Nika Kovač iz Inštituta 8. marec je predlagala brezplačne učne pripomočke, medtem ko je Larisa Štoka iz društva Palčica Pomagalčica izpostavila vlado kot poslušnega partnerja. Goran Forbici, direktor Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij, pa je poudaril, da je socialna država temelj družbe.
Praznovanje nacionalnega tedna prostovoljstva
Srečanje je sovpadalo z nacionalnim tednom prostovoljstva, kar je po besedah Goloba priložnost za vlado, da prisluhne tistim, ki dnevno sodelujejo z ljudmi v stiski. Njihova izkušnja je ključna za krepitev in nadgradnjo socialne države.
Ukrepi za izboljšanje položaja najranljivejših
Vlada je že sprejela več ukrepov za izboljšanje položaja najranljivejših, vključno s prilagoditvami pokojnin, energetsko pomočjo za upokojence in invalide ter vlaganjem v mrežo domov za starejše. Ukrepi so namenjeni zagotavljanju kakovostnega in dostopnega javnega zdravstva za vse državljane.
Na srečanju so sodelovale organizacije, ki imajo neposreden stik z ljudmi, njihova izkušnja pa je dragocena za oblikovanje politik, ki odgovarjajo na konkretne izzive in potrebe skupnosti.
Spletno uredništvo