PolitikaSlovenija

Poslanci podprli pobudo za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo

V petek, 23. maja, je v Ljubljani na plenarni seji Državnega zbora potekala obravnava pobude, ki jo je podprlo 56.267 državljanov, da se pravica do uporabe gotovine vpiše v ustavo. Poslanske skupine so izrazile pretežno podporo začetku postopka za spremembo ustave, vendar bo dokončna odločitev o zbrani dvotretjinski večini 60 glasov znana šele po glasovanju.

Na tokratni seji Državnega zbora so poslanci obravnavali pomembno pobudo za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo. Predstavniki različnih poslanskih skupin so v veliki meri podprli začetek postopka, ki bi lahko privedel do te ustavne spremembe.

»Gre za ključno vprašanje ohranjanja finančne svobode državljanov,« je poudaril eden izmed poslancev.

Pomembnost dvotretjinske večine

Da bi bila pobuda uspešna, je potrebno doseči dvotretjinsko večino v Državnem zboru, kar pomeni, da mora zanjo glasovati vsaj 60 poslancev. To bo zagotovilo nadaljevanje postopka za spremembo ustave, ki bi pravico do uporabe gotovine vpisala med ustavne določbe.

Ozadje pobude

Pobuda za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo ni nova. Že v preteklosti so bile izvedene številne razprave in srečanja, kjer so strokovnjaki in poslanci razpravljali o pomembnosti gotovine kot oblike plačevanja. Zdaj, ko je pobuda ponovno na dnevnem redu, je njena podpora med poslanci močnejša kot kdaj koli prej.

V luči digitalizacije in vse večje uporabe brezgotovinskih plačil, mnogi menijo, da je nujno potrebno zaščititi pravico do uporabe gotovine. To bi zagotovilo, da imajo državljani vedno možnost izbire načina plačila, kar bi dodatno okrepilo njihovo finančno avtonomijo.

Različni pogledi na vpis v ustavo

Čeprav je večina poslanskih skupin izrazila podporo pobudi, so nekateri opozorili na izzive, ki jih prinaša vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo. Kritiki poudarjajo, da bi lahko takšna sprememba omejila prilagodljivost finančnega sistema in otežila prilagajanje prihodnjim tehnološkim spremembam.

»Potrebna je previdnost, da ne bi omejili potenciala digitalnih inovacij,« je opozoril drugi poslanec.

Vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo je trenutno v rokah poslancev, ki bodo s svojimi glasovi odločili o nadaljnji usodi te pobude. Kljub podpori, ki jo pobuda uživa, bo končna odločitev znana šele po glasovanju, ko bo jasno, ali je bila dosežena potrebna dvotretjinska večina.

 

Spletno uredništvo

Related Articles

Back to top button