GospodarstvoSlovenija

Negotovi gospodarski obeti v Sloveniji: Kakšna bo napoved Banke Slovenije?

V luči naraščajočih trgovinskih in geopolitičnih napetosti je gospodarska prihodnost Slovenije vse bolj negotova. Danes bo Banka Slovenije razkrila svoje najnovejše napovedi gospodarskih gibanj. Pričakuje se, da bodo, podobno kot druge domače in mednarodne institucije, znižali oceno gospodarske rasti države.

Predhodne ocene gibanja BDP-ja, ki so jih podale različne ustanove, so se gibale med 1,6 in 2,1 odstotka, kar kaže na poslabšanje v pogojih povečane negotovosti.

Pretekle napovedi in trenutna situacija

Banka Slovenije je zadnjo napoved objavila decembra lani, ko je napovedovala 2,2-odstotno rast za letošnje leto in 2,8-odstotno za prihodnje leto. Prav tako je napovedala 2,2-odstotno inflacijo za letošnje in naslednje leto, s pričakovanim rahlim znižanjem do leta 2027. Vendar pa se je gospodarska slika zaradi različnih dejavnikov spremenila. Podatki statističnega urada kažejo, da se je BDP v prvem četrtletju na letni ravni zmanjšal za 0,7 odstotka, po desezoniranih podatkih pa za 0,8 odstotka, kar je drugi največji padec v območju evra.

Vpliv na gospodarsko ozračje

Gospodarsko ozračje se je na začetku drugega četrtletja poslabšalo, kar je posledica krčenja naložb, zunanjetrgovinskega primanjkljaja in stagnacije trošenja gospodinjstev. To je povzročilo povečano negotovost glede gospodarske rasti. Banka Slovenije je te trende prepoznala in opozorila na vpliv trgovinskih in geopolitičnih trenj na gospodarstvo.

Pričakovanja od aktualne napovedi

Na današnji novinarski konferenci ob 13. uri bosta viceguvernerka Banke Slovenije, Tina Žumer, in direktorica analitsko-raziskovalnega centra, Arjana Brezigar, podrobneje predstavili najnovejše napovedi. Te bodo imele ključno vlogo pri oblikovanju pričakovanj za prihodnja gospodarska gibanja in politike.

  • Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je februarja napovedal 2,1-odstotno rast BDP-ja za leto 2025, 2,4-odstotno za leto 2026 in 2,3-odstotno za leto 2027.
  • Evropska komisija je maja napovedala 2-odstotno rast BDP-ja za leto 2025 in 2,4-odstotno za leto 2026.
  • Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) napoveduje 1,6-odstotno rast letos in 2,4-odstotno prihodnje leto.
  • Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) in Mednarodni denarni sklad (IMF) napovedujeta 1,9-odstotno in 1,8-odstotno rast letos ter 2,3-odstotno in 2,4-odstotno prihodnje leto.

Banka Slovenije se bo s temi napovedmi soočila v kontekstu gospodarskih izzivov in priložnosti, ki jih prinaša trenutno gospodarsko okolje.

 

Spletno uredništvo

Related Articles

Back to top button