
15. marca 2025 je Beograd preplavilo več kot pol milijona ljudi, ki so se zbrali na študentskem protestu poimenovanem “15. za 15”. Protestniki so se zbrali v spomin na tragično zrušenje nadstreška v Novem Sadu, ki je zahtevalo 15 življenj. Glavno prizorišče je bil trg Slavija, kjer so študenti in organizatorji poudarili, da gre za skupni boj za boljšo družbo.
Protest s sporočilom enotnosti
Protestniki v Beogradu, ki so se zbrali v največjem številu v zgodovini Srbije, so poudarili, da se borijo za boljšo prihodnost. “Naš boj ni boj posameznika, ampak je skupen boj,” je dejala ena od protestnic. Množica se je raztezala več kilometrov okoli skupščine, Slavije in drugih pomembnih točk v mestu.
“Tu smo, dolgo smo trpeli, zdaj pa ne bomo več,” je izjavila ena od protestnic med govorom na Slaviji.
Incidenti in varnostne skrbi
Protest je bil v veliki meri miren, vendar so ga zaznamovali tudi incidenti. Prišlo je do uporabe solzivca in topovskih udarov, kar je sprožilo prekinitev shoda in evakuacijo območja pred skupščino. Kljub temu so se protestniki kmalu znova zbrali in nadaljevali z dogajanjem na odru.
https://www.facebook.com/urbano.sabac/videos/1404288637602742
Protest je bil organiziran s pomočjo študentskih varnostnikov, oblečenih v fluorescentne rumene jopiče, ki so skrbeli za varnost udeležencev. Organizatorji so opozarjali na možnost provokacij, vendar so se protestniki od teh distancirali in vztrajali pri miroljubnem shodu.
Skupna prizadevanja za spremembe
Študenti so že mesece pred protestom blokirali več kot 60 fakultet in postavili štiri ključne zahteve, med katerimi je bila tudi objava popolne dokumentacije obnove novosadske železniške postaje. Zahtevajo resnico in odgovornost za tragedijo, ki jo pripisujejo korupciji oblasti.
Predsednik Aleksandar Vučić je v odzivu na proteste izjavil, da bo država z vsemi sredstvi zagotavljala mir, ter napovedal aretacije vseh, ki bi izzivali incidente. Opozicija pa opozarja na barvno revolucijo in poskus nasilnega prevzema oblasti.
Odzivi in mednarodni vidik
Na prepoved vstopa novinarskim ekipam v Srbijo so se odzvali tudi v Društvu novinarjev Slovenije, kjer so obsodili oviranje novinarskega dela. Zahtevali so, da novinarjem omogočijo opravljanje njihovega dela brez omejitev, kar je ključno za demokratično družbo.
Medtem so oblasti v Beogradu že zjutraj okrepile varnostne sile in obkolile ključne točke v mestu, vključno z uradnim sedežem predsednika republike. Kljub napetostim pa je protest v veliki meri potekal mirno, kar daje upanje na nadaljevanje konstruktivnega dialoga med oblastmi in protestniki.
Družbena omrežja in spletna prisotnost
Beograjski protest je bil med družbenimi omrežji močno odmeven, kljub temu da so bila v mestu onemogočena. Študenti so preko različnih kanalov komunicirali svoje zahteve in napovedali nadaljnje akcije.
Spletno uredništvo