Slovenija

Kriza v tolminskem zdravstvu: Odpovedi treh zdravnikov ogrozile oskrbo tisočih

V Zdravstvenem domu Tolmin se je pojavila resna kadrovska kriza, saj so trije od štirih tamkajšnjih družinskih zdravnikov podali odpoved. To bi lahko pustilo brez osebnega zdravnika več kot 4300 prebivalcev občine, ki jih skupno šteje okoli 5800. Odhodi so prizadeli tudi mlado zdravnico iz tujine, ki je ostala brez mentorja za uvajalno obdobje, kar dodatno zapleta situacijo.

Občina Tolmin se zaveda zahtevnosti dela v njihovem zdravstvenem domu, ki pokriva največje območje v Sloveniji. Direktor ZD Tolmin Primož Uršič je prejšnji teden prejel odpovedi, a se o razlogih ne želi poglabljati. Kot navaja, zdravniki odhajajo predvsem zaradi preobremenjenosti in osebnih razlogov. Kljub temu, da imajo zdravniki dvomesečni odpovedni rok, Uršič upa, da bo v tem času mogoče najti rešitve, ki bi preprečile zapiranje ambulant. “Če bomo morali zapreti več ambulant, bo to povzročilo dodatne težave, saj en zdravnik ne more prevzeti pacientov večih ambulant hkrati,” je pojasnil za Radio Slovenija. Novi delovni režim naj bi začel veljati decembra, kar bo med drugim omogočilo tudi koriščenje dopustov za preostale zdravnike.

Trenutno ZD Tolmin upravlja 11 družinskih ambulant, ki se nahajajo v Tolminu, Bovcu, Kobaridu, Mostu na Soči in Podbrdu. Te ambulante pokrivajo zgolj sedem zdravnikov, od katerih so trije trenutno na starševskem dopustu. Po besedah Uršiča se že dlje časa trudijo okrepiti kader, zlasti na področju družinske medicine in urgentne oskrbe, a za zdaj brez večjega uspeha.

Poleg tega je eden od zdravnikov, ki je podal odpoved, imel nalogo uvajanja nove zdravnice iz tujine, ki se je nameravala pridružiti kolektivu ZD Tolmin. Njegov odhod pa je povzročil, da je zdravnica ostala brez mentorja, kar je za njeno uvajanje nujno potrebno. Tolminski župan Alen Červ razume težavnost dela v zdravstvenem domu, ki obsega najširše področje v državi in zahteva od zdravnikov dodatno obremenitev z delom na več lokacijah. Poleg dežurstev in izvajanja nujne medicinske pomoči to še dodatno obremenjuje že tako preobremenjen kader. Červ izpostavlja, da je težko razumeti usklajenost teh odpovedi v trenutku, ko naj bi se ekipi pridružila nova zdravnica.

Občina Tolmin si bo skupaj z direktorjem zavoda prizadevala najti rešitve v sodelovanju z zdravniki. Kljub temu Červ opozarja, da se občina težko primerja s prihodki, ki jih zdravniki lahko prejmejo v zasebnem sektorju. Vendar pa občina že zdaj ponuja različne ugodnosti, kot so službena stanovanja in vozila. V prihodnje bodo pregledali tudi možnost prilagoditve delovnega časa zdravnikov, saj so določena območja, kot je Podbrdo, še posebej prizadeta zaradi pomanjkanja zdravstvenega kadra. Ena izmed možnih rešitev, o kateri razmišljajo, je razpis koncesij za deficitarna območja.

Podobna težava s pomanjkanjem družinskih zdravnikov se je nedavno pojavila tudi v Slovenski Bistrici, kjer je po odhodu dveh zdravnic brez osebnega zdravnika ostalo okoli 3000 ljudi.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja


Back to top button