Slovenija se pridružuje ultrahitri železniški mreži Starline

Slovenija načrtuje razvoj železniške infrastrukture z vključitvijo v projekt ultrahitrih železniških povezav, znanih kot Starline, ki ga je sprva izpustil slovensko prestolnico. Pobuda, čeprav zasebna, obeta povezovanje evropskih mest s hitrimi povezavami.
Vključitev Slovenije v Starline
Po začetnem izključitvi Ljubljane iz projekta Starline, ki predvideva ultrahitre železniške povezave, je slovenska prestolnica zdaj vključena v koridor B, ki bo povezoval Lizbono in Kijev. Pobuda Starline, ki sicer ni uradna pobuda Evropske komisije, ampak zasebna iniciativa, vključuje še naslednje koridorje:
- Koridor A: Neapelj – Helsinki
- Koridor B: Lizbona – Ljubljana – Kijev
- Koridor C: Madrid – Carigrad
- Koridor D: Dublin – Kijev
- Koridor E: Milano – Oslo
Načrti Slovenije do leta 2040
Ministrstvo za infrastrukturo Republike Slovenije je potrdilo, da bo država do leta 2040 skladno z evropskimi standardi TEN-T razvila železniško omrežje, ki bo omogočalo hitrosti do 160 km/h za potniški promet in 100 km/h za tovorni promet. To je del širšega načrta, da se dosežejo evropski standardi jedrnega in razširjenega železniškega omrežja do leta 2050.
Vizija visokohitrostnih prog
V dokumentu Vizija 2050+, ki ga je slovenska vlada sprejela novembra 2021, je načrtovana tudi gradnja visokohitrostnih prog, vendar šele po letu 2050. Prednostna proga je predvidena med Ljubljano, Celjem in Mariborom, ki naj bi prinesla največje časovne prihranke in povečanje števila potnikov.
Mednarodna povezljivost in prihodnji cilji
Kljub temu, da projekt Starline ni uraden del EU zakonodaje, Slovenija aktivno sodeluje v uradnem Akcijskem načrtu EU za železnice, ki predvideva podvojitev potniškega prometa do leta 2030 in potrojitev do leta 2050.
Vpliv in prihodnost
Starline obeta konkurenčnost letalskim povezavam z doseganjem hitrosti do 350 km/h, kar bi omogočilo dostopnost med večino evropskih mest v nekaj urah. Slovenija, čeprav z zadržki, vidi v tej pobudi priložnost za izboljšanje svoje infrastrukture in povečanje mednarodne povezljivosti.
Spletno uredništvo