Črna kronikaSvet

Skrivnost strmoglavljenega letala v Litvi: Sabotaža ali naključje?

Vzrok za strmoglavljenje tovornega letala v Litvi ostaja neznan, a incident je ponovno usmeril pozornost na varnost v letalskem prometu in logističnih centrih v Evropi. Dogodek se je zgodil poleti nemškega Leipziga, kjer je v zadnjih mesecih večkrat prišlo do sumljivih incidentov. Julija je v logističnem centru na tamkajšnjem letališču izbruhnil požar, ko je zagorel paket z vžigalno napravo, ki je v Nemčijo prispel iz baltske regije. Ogenj se je razširil še na zabojnik s tovorom, kar je sprožilo preiskavo nemških oblasti.

Nemški organi za varnost, vključno z Zveznim uradom za zaščito ustave (BfV) in Zveznim uradom kriminalistične policije (BKA), so po dogodku izdale opozorilo letalskim in logističnim podjetjem. Čeprav v uradnih dokumentih ni bila omenjena nobena država, varnostni strokovnjaki niso izključili možnosti tuje sabotaže, pri čemer so kazali na morebitno vpletenost ruskih agentov.

Novembra je časnik The New York Times poročal, da so zahodne obveščevalne agencije sumile, da naj bi ruska vojaška obveščevalna agencija načrtovala namestitev zažigalnih naprav na tovorna letala po Evropi. Podobne naprave so že odkrili na letalih v Nemčiji in Veliki Britaniji, kar je sprožilo skrbi glede tako imenovanih “gorečih pošiljk”. Požari doslej niso povzročili večje škode, a so razkrili ranljivost letalskih in logističnih omrežij za morebitne sabotaže.

Incidenti v logističnem centru DHL v Leipzigu in podobne najdbe v Birminghamu v Veliki Britaniji so pokazali, da bi tovrstne taktike lahko postale del širše strategije destabilizacije, ki jo vodijo neznani akterji. Poljska obveščevalna služba je opozorila na “vse pogostejše sovražne dejavnosti” in oktobra aretirala štiri osebe, domnevno povezane z načrtovanjem podobnih sabotaž. Preiskovalci sumijo, da je bil cilj operacij namestitev eksplozivnih naprav na letala, ki so bila namenjena v Severno Ameriko.

Varnostni analitiki ocenjujejo, da Moskva po začetnih letih vojne v Ukrajini očitno opušča zadržanost pri izzivanju zahodnih držav, zlasti članic Nata. Čeprav Kremelj zanika kakršnokoli vpletenost v sabotaže, ostaja sum glede njihove vloge v teh dogodkih močan. Zahodne obveščevalne službe so povečale nadzor nad logističnimi centri in letalskimi tovorniškimi omrežji, da bi preprečile morebitne prihodnje incidente.

Spletno uredništvo

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja


Back to top button