DružbaPolitikaSvet

Poročilo razkriva: Načrtno spodkopavanje demokracije v petih državah EU

Načrtno spodkopavanje vladavine prava v petih članicah EU

V poročilu mreže Liberties, ki nadzira stanje človekovih pravic v EU, so Italija, Hrvaška, Slovaška, Romunija in Bolgarija označene kot države, ki načrtno spodkopavajo vladavino prava. Poročilo izpostavlja politično manipulacijo pravosodnih sistemov, šibek pregon korupcije, hitro sprejemanje zakonodaje brez javne razprave, nadlegovanje novinarjev in omejevanje mirnih protestov.

Mreža Liberties je izrazila zaskrbljenost nad poglobljeno demokratično recesijo v Evropi v letu 2024. Po njihovih besedah EU brez odločnega ukrepanja tvega nadaljnjo erozijo demokratičnih vrednot. Poročilo so pripravile 43 organizacij za zaščito človekovih pravic iz 21 članic EU.

Podrobnosti o posameznih državah

Italija

V Italiji je vlada Giorgie Meloni predlagala podelitev večjih pristojnosti pravosodnemu ministrstvu, kar bi povečalo politični nadzor nad pravosodjem. Poročilo opozarja tudi na povečano vmešavanje v javne medije.

Bolgarija

V Bolgariji so protikorupcijske preiskave zoper vidne politične nasprotnike vlade v ospredju, medtem ko se nadaljujejo dolgotrajne prevare, kot je odlaganje gradbenih odpadkov v Sofiji.

Slovaška

Slovaška vlada pod vodstvom Roberta Fica je ukinila urad centralnega tožilca in predlagala zakon o tujih agentih, ki bi nevladne organizacije označil kot “organizacije s tujo podporo”.

Hrvaška

Hrvaška se sooča z izzivi glede integritete pravosodnega sistema, odkar je državni tožilec postal Ivan Turudić, tesno povezan z vladajočo stranko HDZ.

Romunija

V Romuniji je zmaga ultranacionalističnega kandidata na predsedniških volitvah zaradi TikToka povzročila zavlačevanje pri sprejemanju zakonov za neodvisnost javne televizije in radia.

Težave tudi v drugih članicah

Poleg petih omenjenih držav poročilo obravnava tudi druge članice. Madžarska se sooča s precejšnjim nazadovanjem vladavine prava zaradi pritiskov na nevladne organizacije in medije. Francija in Nemčija, ki sta sicer označeni kot vzorni demokraciji, nista imuni na težave, povezane s svobodo izražanja in političnimi pritiski.

Ukrepanje Evropske unije

Poročilo poziva Evropsko komisijo k okrepitvi nadzora nad vladavino prava in pogojevanju evropskih sredstev z njenim spoštovanjem. Prav tako predlaga pospešitev pravnih ukrepov zoper kršitve vladavine prava.

Tags: EU, vladavina prava, Liberties, človekove pravice, Italija, Hrvaška, Slovaška, Romunija, Bolgarija, demokracija, politika

Spletno uredništvo

Povezane objave

Back to top button