
Skupina nevladnih organizacij, vključno z Gibanjem za pravice Palestincev, ponovno poziva ministrico za infrastrukturo Alenko Bratušek, naj umakne dovoljenje izraelskemu prevozniku Israir za lete med Tel Avivom in Ljubljano.
Poziv sledi prejšnjemu tednu, ko so opozorili, da Slovenija s tem dovoljenjem “normalizira in podpira” protipravno stanje. Ministrica Bratušek je odgovorila, da nima diskrecijske pravice prepovedati izdaje dovoljenja zaradi mednarodnih sporazumov. Kljub temu nevladne organizacije menijo, da so pravni in vsebinski vidiki premalo upoštevani.
Izraelski prevoznik in pravne razsežnosti
Letalska družba Israir je začela s poleti med Tel Avivom in Ljubljano že 20. maja, kar je redna praksa v poletni sezoni. Nevladne organizacije opozarjajo, da je bilo dovoljenje izdano kljub obtožbam proti Izraelu na Meddržavnem sodišču v Haagu zaradi genocida, ter tudi zaradi nalogov Mednarodnega kazenskega sodišča za aretacijo izraelskega političnega vrha zaradi vojnih zločinov. Podoben poziv je naslovila tudi koalicijska stranka Levica.
Pravni argumenti in opozorila
Ministrica Bratušek je izjavila, da ministrstvo izda dovoljenja v skladu z zakonskimi pogoji, vendar nevladne organizacije trdijo, da bi morali upoštevati tudi obveznost preprečevanja genocida, ki izhaja iz Konvencije iz leta 1948 in sodne prakse Meddržavnega sodišča (ICJ). Poudarjajo, da imajo norme jus cogens prednost pred pogodbenimi obveznostmi, kar je ministrstvo prezrlo.
“Trditev, da je Slovenija dolžna brez premisleka izdati dovoljenje zaradi mednarodnih sporazumov, je zavajajoča in netočna,” so izjavili predstavniki nevladnih organizacij.
Varovanje varnosti in suverenosti
Organizacije prav tako opozarjajo, da Slovenija z izdajo dovoljenja izraelskemu prevozniku “normalizira in podpira” protipravno stanje. Izpostavili so, da izraelski varnostniki, oboroženi na letalih, predstavljajo potencialno varnostno tveganje.
Slovenija namreč ni zavezana dopustiti prisotnosti tujih varnostnikov, kar izhaja iz člena 14(6) Evro-sredozemskega letalskega sporazuma med EU in Izraelom.
Poziv ministrstvu za ukrepanje
Nevladne organizacije, vključno z Društvom organizacija za participatorno družbo in Pekarno Magdalenske mreže, pozivajo ministrstvo za infrastrukturo ter ministrico za zunanje in evropske zadeve Tanjo Fajon, naj pojasnijo, zakaj niso upoštevali omenjenih pravnih in varnostnih vidikov pri izdaji dovoljenja izraelskemu prevozniku. Ponovno pozivajo k preklicu dovoljenja.
Spletno uredništvo