
Ministrica Čalušić o prihodnosti slovenskega kmetijstva: Drastične spremembe pri stavbnih nadomestilih
Ministrica za kmetijstvo Mateja Čalušić je v pogovoru za Siol.net izpostavila nujnost ohranjanja kmetijskih zemljišč in napovedala drastične spremembe pri stavbnih nadomestilih, ki bodo po novem desetkrat višja. Načrtovane spremembe v zakonodaji imajo cilj zaščititi kakovostna kmetijska zemljišča, kar je po njenih besedah družbena in moralna dolžnost.
Mateja Čalušić, diplomirana inženirka agronomije in hortikulture, je s svojo kariero osredotočena na razvoj podeželja in varstvo kmetijskih rastlin. Kot ministrica si prizadeva za večjo vključitev mladih v kmetijstvo in izboljšanje pogojev za kmetovalce. Svoja prizadevanja usmerja tudi na reorganizacijo kmetijsko-gospodarske zbornice, ki naj bi bolje povezala kmete s potrošniki.
Podaljšanje javne obravnave in zakonodajne aktivnosti
Trenutno je v teku intenzivna javna obravnava zakonodajnih osnutkov, ki je že podaljšana zaradi potreb po dodatnih posvetih z nevladnimi organizacijami. Aktivnosti na delovnih skupinah se nadaljujejo do 18. marca, s ciljem zaključiti javno obravnavo do aprila. Ministrica upa, da bo zakonodajni paket do konca leta sprejet.
Delovni skupini za zakon o zdravju živali in zakon o varni hrani sta svoje delo že zaključili. Aktivnosti za preostale zakone pa se še nadaljujejo.
Strategija slovenskega kmetijstva
Ministrica poudarja potrebo po celoviti strategiji, ki bi usmerjala slovensko kmetijsko politiko. Ta naj bi vključevala prioritete za prihodnje kmetovanje, povečanje kmetijskih zemljišč in vključevanje mladih. Pomemben del strategije je tudi izboljšanje samooskrbe ter trajnostno soočanje s podnebnimi izzivi.
Reorganizacija zbornice je povzročila precej političnega prahu, vendar je njen namen pospešiti komunikacijo med kmeti, svetovalci in ministrstvom. Ministrica verjame, da je potrebna reorganizacija, ki bo optimizirala delovanje javne svetovalne službe. Ministrica poudarja tudi pomembnost neposrednega povezovanja kmetov s potrošniki in lokalnimi skupnostmi. Ena od poti je spodbujanje pridelovalcev in proizvajalcev k povezovanju skozi razpise. Prav tako vidi potencial v zadružništvu, ki bi lahko okrepilo lokalno prehransko verigo.
Zaščita kmetov in kmetijskih zemljišč
V sklopu nove zakonodaje bodo trajno zavarovana kmetijska zemljišča, ki bodo namenjena izključno pridelavi hrane. Za zemljišča, ki bodo morebiti postala zazidljiva, bo stavbno nadomestilo desetkrat višje, kar naj bi spodbudilo občine k bolj intenzivnemu varovanju kmetijskih zemljišč.
Ministrica se zaveda pomena subvencij za spodbujanje določenih kmetijskih sektorjev, vendar opozarja na potrebo po njihovi pravični razdelitvi. Subvencije bi morale biti usmerjene v doseganje specifičnih ciljev, po doseženju pa preusmerjene na druge sektorje.
Istočasno pa zagotavlja, da je varnost hrane ena od prioritet ministrstva. Predvideni so ostrejši pogoji za obcestno prodajo, ki bodo vključili pridobitev soglasij lastnika zemljišča in upravljavca ceste, kar bo koristilo slovenskim pridelovalcem.
Ministrstvo se trudi povečati zaupanje potrošnikov v slovenske kmete s kampanjami in videovsebinami, ki ozaveščajo potrošnike o pomembnosti lokalno pridelane hrane.
Izboljšanje pokojnin za kmete
Ministrstvo se zaveda težavnosti statusa kmetov in njihovih pokojnin ter se intenzivno ukvarja z izboljšanjem pogojev za upokojitev kmetov. Cilj je ustvariti boljše pogoje in zagotoviti statusno opolnomočenje kmetov.
Spletno uredništvo