Interpelacija ministrice: Politična kriza po referendumu

V Ljubljani je bilo napeto, ko so poslanci strank NSi in Demokrati vložili interpelacijo zoper ministrico za kulturo, Asto Vrečko. Pobudo je vodil Janez Cigler Kralj iz NSi, ki je s tem dejanjem želel opozoriti na neuspeh kulturne politike pod njenim vodstvom. Interpelacija prihaja po neuspelem referendumu o zakonu o dodatku k pokojnini za umetniške dosežke, ki ga je podprlo le manj kot 8 % volivcev, kar je bilo velik udarec za vlado Roberta Goloba.
Na nedeljskem referendumu so volivci z več kot 92 % glasov zavrnili zakon o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke. Nasprotnikom zakona je uspelo zbrati zadostno število glasov proti, kar je pomenilo neuspeh za vladno politiko na tem področju. Po mnenju predsednika NSi, Mateja Tonina, ta izid predstavlja začetek konca vlade Roberta Goloba. Tonin pravi, da je zdaj čas za spremembe in da je zmaga desnosredinske vlade mogoča.
Politične posledice
Predsednik Demokratov, Anže Logar, je v svojih izjavah dejal, da je bil referendum jasen znak nezadovoljstva z vlado. Po njegovem mnenju je bila situacija podobna zakonu o vodi, le da se je tokrat zgodila na področju kulture. Logar pričakuje, da bo ministrica Vrečko prevzela odgovornost in odstopila, saj je po njegovem prepričanju pripravila slab zakon.
Kulturni odzivi
Kulturniki so po referendumu opozarjali na pomanjkljivosti zavrnjenega zakona. Mnogi so izid videli kot opozorilo koaliciji o pomenu razumevanja in transparentnosti pri oblikovanju kulturne politike. Društvo Asociacija je posebej izpostavilo netransparentnost pri podeljevanju dodatkov k pokojninam umetnikov.
Politična prihodnost
Neuspeh referenduma je privedel do številnih reakcij v političnem prostoru. Kritiki opozarjajo na potrebo po temeljiti prenovi kulturne politike, medtem ko podporniki vlade menijo, da je bil referendum zgolj politično orodje nasprotnikov za destabilizacijo vlade. Janez Janša je izid referenduma označil kot “zmago razuma” in izrazil prepričanje, da so volivci s tem pokazali nezadovoljstvo z obstoječo vlado.
Interpelacija proti ministrici za kulturo Asto Vrečko je le eden izmed korakov v vse bolj napetem političnem okolju, ki ga je sprožil neuspešni referendum. Kako se bo situacija razvijala, bo pokazal čas, vendar je jasno, da bo potrebna večja politična stabilnost in razumevanje potreb kulturnega sektorja v prihodnosti.
Spletno uredništvo Naša Dolenjska