PolitikaSlovenija

Danes poslanska vprašanja kot uvod v redno zasedanje Državnega zbora

V ponedeljek, 24. marca 2025, ob 12. uri se bo z redno sejo začelo plenarno zasedanje Državnega zbora (DZ) v Ljubljani. Seja se bo pričela s poslanskimi vprašanji, naslovljenimi na ministre in ministrice, ki bodo odgovarjali na aktualna vprašanja.

V nadaljevanju tedna bodo obravnavali več zakonskih predlogov, med drugim tudi predloge za tajno glasovanje o kandidatih za sodnike evropskih sodišč. Zakaj so ta vprašanja pomembna in kaj še čaka poslance ta teden?

Predsednik vlade Robert Golob bo na poslanska vprašanja odgovarjal šele zadnji dan seje, v petek, saj je danes zaradi drugih neodložljivih obveznosti zadržan. Kljub temu je pred poslanci intenziven teden, saj bodo obravnavali vrsto zakonodajnih predlogov.

Ključni zakonski predlogi

Eden izmed osrednjih zakonodajnih predlogov je novela zakona o zdravstveni dejavnosti, ki naj bi ločila javno in zasebno zdravstvo. Koalicija meni, da predstavlja ta zakon ključni korak v smeri zdravstvene reforme. Poleg tega bodo poslanci obravnavali tudi predlog novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti ter noveli zakonov o tujcih in o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev.

Fiskalno pravilo in kapitalske naložbe države

Na dnevnem redu je tudi razprava o spremembah pri izvajanju v ustavo vpisanega fiskalnega pravila. Poslanci bodo razpravljali o strategiji upravljanja kapitalskih naložb države, kar je ključnega pomena za dolgoročno ekonomsko stabilnost države.

Mandatno-volilne zadeve

Kot del mandatno-volilnih zadev bo DZ tajno glasoval o imenovanju Marka Bošnjaka za sodnika na Sodišču EU-ja, dosedanjih sodnikov Maje Brkan in Damjana Kukovca na prosti mesti na Splošnem sodišču EU-ja ter Alekseja Šinigoja za drugega namestnika predsednice računskega sodišča.

Bo potrjena predlagana za varuhinjo človekovih pravic

Poslanci se bodo morali tudi odločiti o podpori Dijani Možina Zupanc za novo varuhinjo človekovih pravic. Za njeno izvolitev je potrebnih 60 glasov, kar bo pomemben preizkus za podporo znotraj parlamenta.

Ta teden bo v Državnem zboru priložnost za razpravo o ključnih zakonodajnih spremembah, ki bodo vplivale na življenje državljanov ter na delovanje državnih institucij. Poslanci bodo morali pokazati sposobnost usklajevanja različnih interesov in sprejemanja odločitev, ki bodo oblikovale prihodnost države.

 

Spletno uredništvo

Povezane objave

Back to top button