Iz lokalnih medijev

ZOO park Rožman ponovno odprt: Medved Tim ostaja doma

ZOO park Rožman, ki se nahaja v Vrzdencu v občini Horjul, je po dolgem obdobju zaprtja ponovno odprt za obiskovalce, kar je potrdila inšpekcija. V tem parku domujejo različne zavržene živali, vključno z dvema tigroma in medvedom Timom, ki ga društvo za zaščito živali Four Paws želi poslati v zavetišče v tujino.

Kljub pritiskom je ministrstvo za naravne vire in prostor (MNVP) dovolilo, da medved ostane v Sloveniji.

Zakaj je bil ZOO park zaprt?

Park je bil zaprt od začetka leta 2021, potem ko mu je poteklo dovoljenje za delovanje, ki ga je treba obnoviti vsakih pet let. Lastnik in vodja parka, Jože Rožmanec, je pojasnil, da so v tem času park obiskali številni inšpektorji, vendar nepravilnosti niso bile odkrite.

Rožmanec meni, da so dolgotrajni postopki posledica pritiskov društev za zaščito živali, ki želijo medveda Tima odpeljati v tujino.

Inšpektor je v začetku leta 2023 odredil zaprtje, ker je ZOO park Rožman prikazoval živali brez veljavnega dovoljenja. Park je sicer izpolnil vse potrebne pogoje za pridobitev novega dovoljenja, kar vključuje ustrezne življenjske pogoje za živali, primerno ograditev, program prehrane in veterinarske oskrbe.

Po dolgem postopku je ministrstvo prejšnji teden izdalo dovoljenje za delovanje parka.

Dom za zavržene živali

Jože Rožmanec poudarja, da njegov park nudi zatočišče zavrženim živalim iz cirkusov, presežnim živalim iz drugih živalskih vrtov in živalim, ki jih fizične osebe ne morejo več imeti pri sebi. Med elementi njegove skrbi za živali je tudi reševanje dveh tigrov iz nemškega cirkusa, kjer sta bila tepena, in medveda Tima, ki ga je rešil pred usodo trofeje.

Medved Tim in njegova prihodnost

Medved Tim, ki je v parku že 25 let, je bil predmet številnih inšpekcijskih pregledov. Leta 2024 je inšpektor ugotovil, da so bivalni pogoji zanj ustrezni, potem ko so mu zgradili bazen.

Društvo Four Paws še vedno želi Tima preseliti v zavetišče v tujini, vendar Rožmanec zagotavlja, da je Tim v parku zadovoljen, saj ima dovolj prostora in ustrezne pogoje za življenje.

Pravni izzivi in prihodnost parka

Novi zakon o zaščiti živali prepoveduje fizičnim osebam imeti velike zveri, kar pomeni, da bi morali lastniki takšne živali oddati v roku šestih mesecev po objavi zakona. Vendar pa odločba ministrstva, ki je bila izdana prejšnji teden, pomeni, da medved Tim ni več v zasebni lasti, ampak je del živalskega vrta, kar je skladno z zakonodajo.

Trenutno je ZOO park Rožman odprt le po dogovoru, saj nekatere živali hibernirajo. Lastnik še dodaja, da park poleg ohranjanja biotske raznovrstnosti pomaga tudi pri izobraževanju in ozaveščanju javnosti.

 

Spletno uredništvo Naša Ljubljana

 

Povezane objave

Back to top button