Združeno kraljestvo preneslo suverenost nad otočjem Chagos na Mavricij

Združeno kraljestvo je z zgodovinskim sporazumom preneslo suverenost nad otočjem Chagos v Indijskem oceanu na Mavricij, pri čemer je britanski premier Keir Starmer podpisal dogovor, ki je bil dolgo časa predmet sporov.
Ta pomemben dogodek se je zgodil v Londonu na virtualni slovesnosti, potem ko je sodnik začasno prepovedal podpis zaradi pravnih zapletov, a je bila prepoved kasneje umaknjena. Sporazum zaznamuje konec dolgoletnega procesa dekolonizacije, ki ga je Mavricij začel leta 1968.
Diego Garcia ostaja pod britanskim nadzorom
V okviru sporazuma bo največji otok arhipelaga, Diego Garcia, ki gosti pomembno vojaško oporišče, začasno ostal pod britanskim nadzorom. London bo za najem oporišča plačeval Mavriciju 101 milijon britanskih funtov letno, kar v 99 letih pomeni približno 3,4 milijarde funtov. Združeno kraljestvo bo ohranilo popoln operativni nadzor nad otokom, vključno s satelitskimi komunikacijami in elektromagnetnim spektrom, uporabljenim za preprečevanje sovražnih aktivnosti.
Strateški pomen in mednarodni odnosi
Britanski premier Starmer je izpostavil strateški pomen oporišča, ki je ključni element britanskega sodelovanja z ZDA na področju varnosti. Oporišče Diego Garcia je eno najpomembnejših v regiji, saj ZDA omogoča podporo operacijam v Indijskem oceanu in v Zalivu. Okoli otoka bo vzpostavljeno 44-kilometrsko tamponsko območje, kjer gradnja ne bo mogoča brez dovoljenja Londona.
Reakcije in politične posledice
Premier Mavricija, Navin Ramgoolam, je podpis sporazuma označil za veliko zmago in zgodovinski dogodek, ki zaključuje proces dekolonizacije. Ameriški uradniki so prav tako pozdravili sporazum. Vendar pa je britanska opozicijska konservativna stranka ostro kritizirala Starmerjevo odločitev, saj po njihovem mnenju pomeni “darovanje britanskega ozemlja”.
Dolga pot do sporazuma
Združeno kraljestvo je desetletja zavračalo prenos suverenosti nad otočjem zaradi strateškega pomena oporišča, kljub odločitvi Mednarodnega sodišča v Haagu leta 2019, ki je zahtevalo prenos na Mavricij. Po večletnih pogajanjih sta strani oktobra lani dosegli dogovor, ki je danes omogočil podpis sporazuma. Otočje Chagos je bilo leta 1965 ločeno od Mavricija, ko je Združeno kraljestvo tam vzpostavilo vojaško oporišče, ki ga je oddalo v najem ZDA, pri čemer so bili številni otočani prisilno izgnani.
Spletno uredništvo