Iz lokalnih medijev

Zanemarjanje ali priložnost? Osnovna šola kot ključen element vključevanja romskih otrok

Neobiskovanje osnovne šole ali vrtca eno leto pred začetkom šolanja bi lahko centri za socialno delo obravnavali kot znak zanemarjanja otroka. To je eden od ključnih ukrepov, ki jih je na seji medresorske delovne skupine za obravnavo romske problematike predstavil minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Luka Mesec. Seja je potekala v Novem mestu, kjer je minister predstavil celovit sveženj ukrepov za izboljšanje položaja romske skupnosti.

Ukrep za reševanje romske problematike

Minister Mesec je izpostavil, da bodo centri za socialno delo lahko obravnavali primere otrok, ki ne obiskujejo vrtca ali šole, kot zanemarjanje. Pri tem bo šola zakonsko obvezana sproti obveščati centre, če otrok ne prihaja v šolo. Če bo center ugotovil, da otrok ne obiskuje šole zaradi neodzivnosti staršev, bo to lahko smatral kot zanemarjanje. Predlog novele zakona o vrtcih, ki je trenutno v javni razpravi, predvideva obvezno vključevanje romskih otrok v vrtec eno leto pred vstopom v šolo.

Spodbujanje vključevanja otrok v vrtce

Nova določba predvideva, da občine, kjer so evidentirana romska naselja, spremljajo in spodbujajo vključevanje romskih otrok v vrtce. Občine bodo morale določiti vrtce, ki bodo organizirali krajši program v obsegu 240 ur. Minister Mesec si želi, da bi vsi romski otroci obiskovali redne javne vrtce, saj bi se tako izognili segregaciji že v najzgodnejši fazi izobraževanja. V primeru pomanjkanja zmogljivosti v vrtcih bo država financirala dodatne kapacitete.

Zaposlovanje Romov z novimi programi

V okviru programa za izboljšanje zaposljivosti Romov, imenovanega “Romski vzor”, država ponuja usposabljanje Romov za delovna mesta, ki jih delodajalci iščejo. Program vključuje subvencioniranje zaposlovanja in mentorstvo, ki ga ponuja zavod za zaposlovanje, da bi Romom pomagal privzgojiti delovne navade. Projekt “Romski vzor” je že v teku, spremembe zakona o romski skupnosti pa bodo kmalu v javni razpravi.

Prispevek k zmanjševanju kriminala

Predsednik Foruma romskih svetnikov, Darko Rudaš, je poudaril, da bo sveženj ukrepov pripomogel k zvišanju izobrazbenega nivoja in zaposljivosti Romov ter zmanjšanju kriminala. Uspeh bo odvisen od aktivnega sodelovanja države, občin in romske skupnosti. Helga Dobrin, državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve, je dodala, da je povečana prisotnost policije na terenu že izboljšala varnostni položaj.

Sodelovanje za uspeh

Medresorska delovna skupina, ki ji je Mesec predstavil ukrepe, je že septembra lani razpravljala o romski problematiki. Povečana prisotnost policije na terenu je po besedah Dobrinove že izboljšala varnostno situacijo, kar je ključno za uspeh predlaganega svežnja.

Predstavniki Romov, župani in druge institucije bodo v nadaljevanju svoje pripombe na predlog zakona lahko izrazili v javni razpravi, kjer bodo rešitve še dodatno preučene in prilagojene.

Predlagani ukrepi predstavljajo pomemben korak k izboljšanju položaja romske skupnosti v Sloveniji. Aktivno sodelovanje vseh vpletenih strani bo ključno za uspeh teh prizadevanj.

 

Spletno uredništvo Goriške novice

Povezane objave

Back to top button