Iz lokalnih medijev

Policija krepi prisotnost v Šentjerneju zaradi varnostnih razmer

V Šentjerneju se ob varnostnih zapletih policija pripravlja na povečanje svoje prisotnosti. To je bilo potrjeno po včerajšnjem srečanju med notranjim ministrom Boštjanom Poklukarjem, šentjernejskim županom Jožetom Simončičem in direktorjem policije Damjanom Petričem.

Sestanek je bil namenjen pregledu trenutnih razmer v občini, kjer beležijo povečano število napadov na prebivalce. Policija je že preiskala nekatera kazniva dejanja, a raziskave še potekajo. Minister Poklukar je izrazil optimizem glede uspešnosti nadaljnjih preiskav.

Trenutne varnostne razmere in akcijski načrti

Po besedah ministra Poklukarja so varnostne razmere v Šentjerneju “nekoliko zapletene”, zaradi česar bo policija okrepila svojo prisotnost. S tem nameravajo izboljšati občutek varnosti med prebivalci, še posebej po lanskem povečanju napetosti na območjih, kjer prebivajo Romi. Akcijski načrt, ki ga je policija uvedla v preteklosti, še vedno teče.

Poklukar je poudaril: “Želim si, da vsi v verigi razumemo, da je kaznivo dejanje treba čim prej preiskati, storilce pa, v kolikor je to potrebno, zapreti oz. jim izreči ustrezno sankcijo.”

Odziv lokalnih oblasti in skupnosti

Župan Simončič je izpostavil, da je občina v zadnjih dveh mesecih doživela več nasilnih kaznivih dejanj, vključno s tremi napadi s hudimi poškodbami, ki jih povezujejo s posameznimi Romi. Prebivalci so izrazili nezadovoljstvo nad odzivom države na te razmere in ocenili, da je ukrepanje na področju sociale, delovnopravne zakonodaje in pravosodja nezadostno. Simončič je povedal, da je sodelovanje s policijo dobro, a opozoril na počasnost sodnih postopkov. Pričakuje, da bo država sprejela potrebne sistemske ukrepe za izboljšanje situacije.

Pogled policije in statistika kaznivih dejanj

Damjan Petrič, v. d. generalnega direktorja policije, je opozoril, da je jugovzhodna Slovenija bolj obremenjena s kaznivimi dejanji kot drugi deli države, vendar je pohvalil majhno izboljšanje stanja v primerjavi z lanskim letom. Ta napredek pripisuje povečani prisotnosti policije. Kljub temu poudarja, da je za dolgoročno rešitev nujno potrebno sodelovanje z drugimi partnerji in izboljšanje zakonodaje, predvsem glede hitrejših postopkov za povratnike kaznivih dejanj.

Petrič je dejal: “Vseeno pa na dolgi rok to ni pot do uspeha, ampak je le pot k ohranjanju stabilnosti.”

Prihodnji ukrepi in protesti

Minister Poklukar je poudaril, da so bile na zakonodajnem področju že izvedene nekatere pozitivne spremembe, dodatne pa so še v pripravi. V odziv na povečano število kaznivih dejanj Ljudska iniciativa Šentjernej načrtuje shod, ki bo potekal prihodnji torek, da bi opozorili na pomanjkljiv odziv države na težave prebivalcev. Župan Simončič je potrdil svojo udeležbo na shodu, saj podpira zahteve občanov. Minister Poklukar je shod označil za ustavno pravico.

Spletno uredništvo Naša Dolenjska

Povezane objave

Back to top button