DružbaSvet

Slovensko ministrstvo opozarja: Protesti v Turčiji ogrožajo varnost

V luči naraščajočih protestov v Turčiji je slovensko zunanje ministrstvo pozvalo državljane, ki se nahajajo v tej državi, naj bodo še posebej previdni. Po sredini aretaciji istanbulskega župana Ekrema Imamogluja so do 23. marca v Istanbulu prepovedana vsa javna zbiranja, zaprte pa so tudi nekatere ceste ter postaje tramvaja in metroja. Ministrstvo je preko omrežja X poudarilo, da je pomembno upoštevati navodila lokalnih oblasti in se izogibati množicam.

Protesti zaradi aretacije opozicijskega župana

Protesti so se začeli po aretaciji Ekrema Imamogluja, župana Istanbula in člana največje opozicijske stranke CHP. Obtožen je članstva v kriminalni združbi, podpore teroristični skupini in korupcije. Množice se zbirajo v podporo županu, ki naj bi ga stranka CHP v nedeljo imenovala za predsedniškega kandidata, kar bi ga postavilo v direktno konkurenco s trenutnim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom na volitvah leta 2028.

Protesti so se hitro razširili iz Istanbula v prestolnico Ankaro in Izmir na zahodni obali, zajeli pa so že 32 od 81 provinc. Kljub svarilom in omejitvam številni prebivalci še naprej izražajo svoje nezadovoljstvo. Opozicija obtožuje Erdogana, da se z aretacijo želi znebiti politične konkurence.

Odziv slovenskega zunanjega ministrstva

Slovensko zunanje ministrstvo je zaradi napetosti v Turčiji državljane opozorilo na previdnost. Vsem, ki se nahajajo v Turčiji, svetujejo, naj se izogibajo protestom in upoštevajo navodila lokalnih oblasti. Ministrstvo je opozorilo, da je v Istanbulu do 23. marca prepovedano vsakršno javno zbiranje.

Posnetek zaslona 2025 03 21 210608

V primeru, da se razmere v Turčiji še poslabšajo, slovensko zunanje ministrstvo svetuje, da državljani ostanejo v stiku z lokalnimi oblastmi in ambasado. Potovalne omejitve ter zapore cest in javnega prevoza bi lahko vplivale na dnevne aktivnosti in načrtovane poti.

Spletno uredništvo

Povezane objave

Back to top button