Razstava ob svetovnem dnevu oceanov: Resnica o morskih odpadkih

V sklopu obeležitve svetovnega dneva oceanov so v Sloveniji odprli razstavo, ki poudarja problematiko morskih odpadkov. Dogodek so otvorili državna sekretarka dr. Lidija Kegljevič Zagorc, državni sekretar mag. Miran Gajšek, generalna direktorica Direktorata za vode dr. Lidija Globevnik, direktorica Inštituta za vode Republike Slovenije (IzVRS) mag. Neža Kodre in vodilni raziskovalec IzVRS za področje onesnaženja voda dr. Tine Bizjak.
Pomembnost oceanov za življenje na Zemlji
Državna sekretarka dr. Lidija Kegljevič Zagorc je v svojem nagovoru opozorila na ključno vlogo, ki jo imajo oceani v ohranjanju življenja na Zemlji. Dejala je: »Oceani so srce našega planeta. Uravnavajo podnebje, proizvajajo polovico kisika, ki ga dihamo, in zagotavljajo hrano milijonom ljudi. Njihovo zdravje je neposredno povezano z našim preživetjem.«
Podatki, ki nas morajo zbuditi
Državni sekretar mag. Miran Gajšek je izpostavil pomen podatkov, ki jih razstava ponuja, in poudaril presenečenje ob podatku, da med najpogostejšimi odpadki v slovenskem morju prevladujejo cigaretni ogorki, ki predstavljajo več kot četrtino vseh odpadkov. Poudaril je, da lahko posamezniki z majhnimi spremembami dosežemo velik učinek.
Načrt za upravljanje z morskim okoljem
Generalna direktorica dr. Lidija Globevnik je predstavila osrednji državni dokument za obvladovanje problematike morskih odpadkov, Načrt za upravljanje z morskim okoljem. Ta dokument, ki ga vodi Direktorat za vode, predstavlja odgovor na zahteve Okvirne direktive o morski strategiji in predvideva niz ukrepov za zmanjšanje količine morskih odpadkov ter ohranjanje kakovosti morskega okolja.
Raziskave in mednarodno sodelovanje
Raziskovalec dr. Tine Bizjak je osvetlil metodologijo in rezultate večletnega spremljanja makro- in mikroodpadkov v slovenskem morju. Raziskave Inštituta za vode RS vključujejo tudi analizo odpadkov v sedimentih, na morski gladini, v rekah ter celo v ribah, ujetih v Tržaškem zalivu. Poudaril je pomen mednarodnega sodelovanja v okviru evropskih projektov Aquatic Plastic in Tethys4Adrion pri razvoju metod za oceno vnosa odpadkov v morje preko rek.
Vloga posameznika
Direktorica IzVRS mag. Neža Kodre je poudarila pomembnost sodelovanja vsakega posameznika pri varovanju morja. Dejala je: »K reševanju problematike morskih odpadkov lahko prispeva prav vsak. Z majhnimi dejanji v vsakdanjem življenju lahko skupaj naredimo veliko. Vsakič, ko zavrnemo plastično vrečko, uporabimo steklenico za večkratno uporabo ali se udeležimo čistilne akcije, naredimo korak v pravo smer.«
Izobraževanje obiskovalcev
Obiskovalci razstave imajo priložnost spoznati osnovne informacije o mikroplastiki, tipičnih odpadkih v slovenskem morju ter praktične nasvete, kot so:
- Zavrni plastične vrečke in embalažo za enkratno uporabo.
- Ne meči cigaretnih ogorkov v naravo ali kanalizacijo.
- Pij iz steklenic za večkratno uporabo.
- Izberi kozmetiko brez mikroplastike.
- Udeleži se čistilnih akcij.
Svetovni dan oceanov, ki ga obeležujemo 8. junija, nas opominja, da moramo z morjem ravnati spoštljivo in odgovorno.
Spletno uredništvo Goriške novice