Potres z magnitudo 5 v Egejskem morju: Vzrok za nov vulkan?

Potresna aktivnost v Egejskem morju med Santorinijem in Amorgosom se stopnjuje, kar vzbuja skrb med prebivalci in strokovnjaki. Po najnovejšem potresu z magnitudo 5 se pojavljajo vprašanja o morebitnem nastanku novega vulkana v tem območju.
Seizmološka dejavnost v Egejskem morju
Zgodnje jutro 7. februarja 2025 je bilo za prebivalce Santorinija vse prej kot mirno. Občutne potresne aktivnosti so se začele že pred prvim močnejšim sunkom, ki je dosegel magnitudo 5. Grški premier Kyriakos Micotakis je hitro ukrepal in se odpravil na Santorini, da bi se seznanil s situacijo in zadnjimi informacijami. Ob njem je bil tudi priznani strokovnjak za katastrofe, Kostas Synolakis.
Obisk premierja
Micotakisov obisk ni bil zgolj protokolarni, saj se je želel neposredno seznaniti z razmerami na terenu. “Pripravljeni smo na morebitna tveganja,” je dejal premier, ki se je srečal s člani enot civilne zaščite in strokovnjaki, ki ostajajo na otoku. Ta ekipa je bila na terenu že od prejšnjega tedna, pripravljena na morebitne evakuacije in druge nujne ukrepe.
Potreba po mareografi
Med obiskom je Synolakis izpostavil nujnost namestitve mareografov. Ti instrumenti so ključni za merjenje sprememb v morski gladini, kar je še posebej pomembno v luči nedavnih potresov. “Na tem območju bi morali imeti vsaj štiri mareografe, da bi lahko pravočasno zaznali morebitne premike morske gladine, ki bi lahko nakazovali nevarnost cunamija,” je poudaril.
Vzroki za potresno aktivnost
Strokovnjaki razpravlja o možnih vzrokih za potresne sunke. Med drugim se omenja možnost, da podzemni tok materialov v Egejskem morju lahko vodi do nastanka novega vulkana. Synolakis je prepričan, da bi lahko bili priča rojstvu novega vulkana, če bi se potrdila hipoteza o premikanju materialov proti nenaseljenemu otočku Anydro. “Če se ta hipoteza izkaže za resnično, bi lahko bili prvič na svetovni ravni priča nastanku novega vulkana,” je dejal.
Ocene preteklih potresov
Geolog Efthymis Lekkas z Univerze v Atenah je dodal, da ne pričakuje potresov z magnitudo nad 6, kar tolaži prebivalce, ki se soočajo z naraščajočim strahom. Kljub temu pa so se ob prvih sunkih pojavile tudi skrbi glede vpliva na turizem, ki je pomemben vir dohodka za otok.
Po jutranjem potresu z magnitudo 5 je sledila vrsta potresov, ki imajo magnitudo vse od 2 pa do 4.5. Tla dobesedno kot da tresejo ves čas. V dokaz za te naše trditve objavljamo tudi posnetek zaslona objav zadnjih potresov med pripravo članka. Tla se umirijo za res kratek čas, nato pa spet sledijo potresi z nekajminutnimi razmaki.

Naraščajoča potresna aktivnost v Egejskem morju je sprožila številna vprašanja in zaskrbljenost. Obisk grškega premierja in strokovnjakov na terenu je korak k razumevanju situacije in pripravi na morebitne izzive. Zanimivo bo spremljati, kako se bo situacija razvijala in ali bo res prišlo do nastanka novega vulkana. Kljub trenutnim napovedim, ki niso optimistične, pa je pomembno ohraniti mirnost in zaupanje v strokovnjake, ki skrbijo za varnost prebivalstva.
Spletno uredništvo