Podaljšanje pripora aktivistov v Srbiji: Nova iskra protestov

V središču pozornosti javnosti je Srbija, kjer so sodne odločbe sprožile množične reakcije. Višje sodišče v Novem Sadu je nedavno podaljšalo 30-dnevni pripor trem aktivistom, obtoženim ogrožanja ustavne ureditve.
Odločitev sodišča, ki bi lahko imela daljnosežne posledice do 12. junija, je sprožila val ogorčenja med študenti in državljani, ki so napovedali nove proteste za zaščito avtonomije univerz.
Obtožbe in podaljšanje pripora
Sodišče je sporočilo, da bi obtoženi lahko ponovili kaznivo dejanje, če bi bili izpuščeni, kar je bil glavni argument za podaljšanje pripora. Ta odločitev je sledila pritožbam zagovornikov, po katerih je prizivno sodišče zahtevalo ponovno preučitev primera za tri od šestih aktivistov. Preostali trije so prejeli odredbo o hišnem priporu, med njimi tudi Marija Vasić, gimnazijska profesorica, ki se je odločila za gladovno stavko v znak protesta.
Pridržanje aktivistov je sprožilo burne reakcije, zlasti po tem, ko so jih oblasti pridržale dan pred množičnim protestom v Beogradu. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je odločitev sodišča označil za nezakonito, hkrati pa javno podprl napadalce, ki so konec januarja fizično napadli študente v Novem Sadu. Vučić je te osebe označil za junake, kar je dodatno podžgalo jezo prebivalcev Novega Sada, ki so množično protestirali proti takšnim izjavam.
Evropska unija in zahteve po človekovih pravicah
Med obiskom Beograda je visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas poudarila, da EU od držav kandidatk pričakuje spoštovanje človekovih pravic in delitev oblasti. Izpostavila je, da so to ključne zahteve, ki jih Srbija mora izpolniti na svoji poti v EU.
Študenti se pripravljajo na nove proteste, ki bodo potekali pred vladnim poslopjem v Beogradu. Namenjeni so zaščiti univerzitetne avtonomije in opozarjanju na “vse globljo institucionalno krizo” v državi. Protesti naj bi bili mirni, a odločni, brez povezave s političnimi strankami, zahtevajo pa tudi razpis predčasnih parlamentarnih volitev.
Srbija je že od novembra lani v primežu množičnih študentskih demonstracij, ki so usmerjene proti sistemskim nepravilnostim in zahtevajo odgovornost zaradi tragičnega incidenta v Novem Sadu. Vladajoča stranka te proteste označuje za barvno revolucijo in poskus destabilizacije države, kar še dodatno polarizira že tako napeto družbeno stanje.
Spletno uredništvo Toti Maribor