
V Ljubljani je v zadnjih dneh prišlo do napetega besednega spopada med premierjem Robertom Golobom in predsednico republike Natašo Pirc Musar. Konflikt se je razplamtel zaradi nezasedenega guvernerskega mesta pri Banki Slovenije, ki je povzročilo dodatne napetosti med obema voditeljema.
Robert Golob je predsednico obtožil neodgovornosti pri kadrovskih zadevah, medtem ko je Pirc Musarjeva njegove napade označila za politično nezrelo izsiljevanje. V ozadju spora se skriva vprašanje o delitvi oblasti in odgovornosti pri imenovanjih ključnih kadrovskih mest.
Golob kritizira Pirc Musar za neodgovorno ravnanje
V intervjuju za N1 je premier Robert Golob izrazil ostro kritiko do predsednice republike, Nataše Pirc Musar, zaradi njenega ravnanja pri kadrovskih zadevah. Po njegovih besedah je Slovenija zaradi njenih odločitev brez predstavnika v Svetu Evropske centralne banke, kar je še posebej problematično v času, ko se celotna Evropa sooča s povečanimi obrambnimi izdatki. Golob je poudaril, da je neodgovorno, da Slovenija nima glasovalnih pravic v tako pomembnih odločitvah.
Izjava predsednice republike
“Nad izjavami predsednika vlade sem zgrožena, saj kažejo na nespoštovanje in nerazumevanje načela delitve oblasti,” je v svoji izjavi za javnost poudarila Nataša Pirc Musar. “Evropska centralna banka ne odloča o povišanju izdatkov za obrambo in varnost, kar je v pristojnosti fiskalne politike posameznih držav,” je dodala.
Odziv Boštjančiča: Politikantska bitka
Finančni minister Klemen Boštjančič je konflikt med premierjem in predsednico opisal kot “politikantsko bitko”. Izrazil je željo po čimprejšnjem imenovanju novega guvernerja Banke Slovenije in poudaril, da je sodelovanje med monetarno in fiskalno politiko ključno za stabilnost evropskega finančnega sistema.
Podpora Saši Jazbec
“Izmed kandidatov je Saša Jazbec najbolj kompetentna in strokovna,” je poudaril Boštjančič.
Potreba po dialogu
Po ostri izmenjavi besed sta se Golob in Pirc Musar vendarle sestala na rednem srečanju, kjer sta se strinjala, da Slovenija v danih razmerah ne bo poslala vojakov v Ukrajino. Podrobnosti pogovorov o kadrovskih vprašanjih niso bile razkrite. Minister Boštjančič je poudaril, da je skrajni čas za razrešitev vprašanja glede guvernerja, saj globalne razmere zahtevajo enotno delovanje.
Do sedaj se je predsednik vedno posvetoval z vlado oziroma vladajočo koalicije glede imenovanja in je za prosto mesto predlagal kandidata, ki je imel zagotovljeno potrebno večino. Vsekakor pa ni trmasto vztrajal pri takemu kandidatu, ki podpore ne bo prejel.
Kako se bo nastala situacija razpletla, se v tem trenutku ne ve, a ostaja upanje, da bomo kmalu lahko dobili primerne kandidate na izpraznjeni mesti guvernerja Banke Slovenije in Varuha človekovih pravic
Spletno uredništvo