Naraščajoče število primerov Denge v Evropi zaradi podnebnih sprememb
V zadnjem času so strokovnjaki iz Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) izrazili zaskrbljenost zaradi naraščajočega števila primerov denge in drugih bolezni, ki jih prenašajo komarji, v Evropi. Vzrok za to skrb je predvsem segrevanje podnebja, ki ustvarja ugodne pogoje za širjenje teh bolezni.
V zadnjem času so strokovnjaki iz Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) izrazili zaskrbljenost zaradi naraščajočega števila primerov denge in drugih bolezni, ki jih prenašajo komarji v Evropi. Vzrok za to skrb je predvsem segrevanje podnebja, ki ustvarja ugodne pogoje za širjenje teh bolezni.
Podnebne spremembe so povzročile dvig povprečnih temperatur, kar omogoča preživetje in širjenje invazivnih vrst komarjev na območjih, kjer prej niso bili prisotni. Ena izmed najbolj problematičnih vrst je tigrasti komar (Aedes albopictus), ki je znan prenašalec več virusov, med njimi tudi virus denge, čikungunje in zika.
Tigrasti komar se je v zadnjih letih udomačil v mnogih državah Evropske unije, vključno s Slovenijo. Ta vrsta komarja je posebej zaskrbljujoča zaradi svoje sposobnosti prilagajanja na različne okoljske razmere in zaradi agresivnega načina hranjenja, ki povečuje tveganje za prenos bolezni na ljudi.
ECDC opozarja, da bi lahko nadaljnje segrevanje podnebja še povečalo število primerov bolezni, ki jih prenašajo komarji, če ne bomo sprejeli ustreznih preventivnih ukrepov. Med ključne ukrepe spadajo nadzor nad populacijami komarjev, javnozdravstvene kampanje za ozaveščanje prebivalstva ter priprava zdravstvenih sistemov na obravnavo morebitnih izbruhov teh bolezni.
Strokovnjaki tudi poudarjajo pomen mednarodnega sodelovanja in izmenjave informacij med državami EU, saj je učinkovit boj proti širjenju teh bolezni mogoč le s skupnimi prizadevanji. Prav tako je pomembno vlaganje v raziskave in razvoj novih metod za nadzor in preprečevanje širjenja bolezni, ki jih prenašajo komarji.
Zaradi vse večje grožnje, ki jo predstavljajo komarji v Evropi, je nujno, da se ukrepanje začne takoj, da bi preprečili nadaljnje širjenje bolezni in zaščitili zdravje prebivalstva.
Spletno uredništvo