GospodarstvoSlovenijaSvet

Nad slovenskim uspehom navdušena tudi Evropska komisija

Evropska komisija je Sloveniji dodelila 67,5 milijona evrov iz proračuna EU za vzpostavitev superračunalnika in tovarne umetne inteligence. Ta projekt je del širše evropske pobude za razvoj omrežja umetne inteligence, ki vključuje še Avstrijo, Bolgarijo, Francijo, Nemčijo in Poljsko.

V sklopu projekta, katerega skupna vrednost znaša približno 485 milijonov evrov, bo Slovenija zgradila infrastrukturo za podporo zagonskim podjetjem in raziskovalcem. Namenjena bo razvoju podatkovnih naborov in dostopu do visokozmogljivega računalništva, optimiziranega za umetno inteligenco.

Superračunalnik bo nameščen v novem računalniškem centru v Mariboru, ki ga bo zgradil Arnes, v sodelovanju z Institutom informacijskih znanosti Maribor in Institutom Jožef Stefan. Pri vzpostavitvi tovarne umetne inteligence sodelujejo tudi Univerza v Ljubljani, Univerza v Mariboru ter številne druge slovenske institucije.

Nad uspehom Slovenije navdušena tudi Evropska komisija

Slovenija je dosegla izjemen uspeh na področju superračunalništva, ki nas postavlja ob bok najnaprednejšim evropskim državam. Naš visoko zmogljiv superračunalniški sistem bo postal ključni del evropske infrastrukture EuroHPC, kar predstavlja velik strateški korak za znanost, gospodarstvo in digitalni razvoj naše države.

Gre za neverjeten dosežek, ki bo pomembno prispeval k naprednim raziskavam, razvoju umetne inteligence ter podpori industriji in trajnostnim rešitvam. Superračunalnik bo omogočal obdelavo kompleksnih podatkov, simulacij in inovativnih projektov na področjih, kot so biomedicina, podnebne spremembe, energetika in sodobna industrija.

Slovenij za uspeh čestital Roberto Viola

Ob tem izjemnem uspehu je svojo podporo in čestitke izrazil tudi direktor Direktorata za komunikacijska omrežja, vsebine in tehnologijo (DG CONNECT) pri Evropski komisij Roberto Viola, ki je poudaril pomen te prelomnice tako za Slovenijo kot za celotno evropsko skupnost.

“To je pomemben trenutek za Slovenijo. Superračunalništvo ni več stvar prihodnosti, temveč ključni del sedanjosti. S tem projektom odpiramo nova vrata znanju, sodelovanju in napredku.”

Pomen projekta za Slovenijo in Evropo

Projekt bo Sloveniji omogočil, da postane ključni akter na področju umetne inteligence v Evropi. Minister za digitalno preobrazbo, Ksenija Klampfer, je poudarila, da je bila slovenska vloga na razpisu ocenjena najvišje. Roberto Viola, direktor direktorata za komunikacijska omrežja pri Evropski komisiji, je izpostavil, da je to izjemen korak za Slovenijo in Evropo, saj superračunalništvo postaja ključen del sedanjosti.

Prihodnost AI tovarn v Evropi

Projekti, kot je ta, bodo omogočili napredne raziskave in razvoj na različnih področjih, vključno z biomedicino, podnebnimi spremembami in energetiko. Tovarne umetne inteligence bodo temelj evropske strategije, ki si prizadeva, da Evropa postane vodilna celina na področju umetne inteligence.

V okviru pobude InvestAI bo Evropska komisija namenila do 200 milijard evrov za razvoj umetne inteligence. Do konca leta 2025 naj bi po vsej Evropi vzpostavili več gigatovarn umetne inteligence, kar bo omogočilo razvoj in usposabljanje novih modelov in aplikacij.

#Superračunalnik #UmetnaInteligenca #Inovacije 🚀

Tags: Slovenija, superračunalnik, umetna inteligenca, evropska komisija, digitalna preobrazba

Spletno uredništvo

Povezane objave

Back to top button