Iz lokalnih medijev

Nepričakovano: Velika planina brez nihalke zaradi strele

Na Veliki planini se je danes zgodila neprijetna situacija, ko so zaradi poškodbe vlečne vrvi začasno ustavili nihalko, ki je bila ključna za prevoz obiskovalcev. Poškodbe so posledica udara strele med nedavnimi nevihtami. Tako je okoli 250 obiskovalcev moralo v dolino s pomočjo avtobusov. Nihalka bo, kot kaže, mirovala več tednov.

Nepredvidena ustavitev nihalke je bila posledica preventivnega pregleda, ki ga je družba Velika planina izvedla zaradi nedavnega nevihtnega vremena. Pregled, ki ga je naročil direktor družbe Tomaž Štefe, je pokazal, da je vlečna vrv poškodovana do te mere, da varnost prevoza potnikov ni več zagotovljena. Čeprav je bila zamenjava vrvi načrtovana za prihodnje leto, je bil pregled izveden predčasno, kar je preprečilo morebitno katastrofo.

Varnostne ukrepe pohvalili vsi vpleteni

Po rezultatih pregleda so takoj obvestili pristojni inšpektorat, ki je izrekel ustno prepoved obratovanja nihalke. Direktor Štefe je izpostavil, da jih je izsledke pregleda presenetil, vendar so zadovoljni, da so se odločili za preventivni pregled. Družba je tudi zagotovila, da vrv ni bila tako resno poškodovana, da bi se lahko pretrgala. V primeru najhujšega scenarija so ob vlečni vrvi nameščene tudi varnostne vrvi, ki bi preprečile padec kabine.

Organiziran varen prevoz za obiskovalce

Ker je na Veliki planini ostalo okoli 250 obiskovalcev, so v družbi organizirali njihov varen prevoz v dolino z avtobusi, pri čemer so sodelovali tudi gorski reševalci. Po zagotovilih pristojnih je vse potekalo gladko in nihče ni bil v nevarnosti. Kljub začasni zaustavitvi nihalke je dostop do Velike planine še vedno možen, vendar le peš.

Napovedi za prihodnost: Kdaj bo nihalka spet obratovala?

Po besedah vodje obratovanja žičniških naprav Andreja Potočnika in direktorja Štefeta je nadaljnje delovanje nihalke odvisno predvsem od dobave nove vlečne vrvi. Prizadevajo si, da bi nihalka ponovno začela obratovati okoli 15. novembra, kar pomeni, da bo letošnjo jesen Veliko planino mogoče obiskati samo peš.

 

Spletno uredništvo Naša Ljubljana

Povezane objave

Back to top button