Evropski uradniki na poti v ZDA: Strožji ukrepi zaradi vohunjenja

Evropska komisija se je zaradi bojazni pred vohunjenjem odločila za strožje ukrepe pri potovanjih svojih uradnikov v ZDA. Vsem, ki se udeležujejo spomladanskega srečanja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke (WB), je bilo svetovano, naj uporabljajo zgolj predplačniške mobilne telefone in prenosnike z omejenim dostopom do interneta. Takšni previdnostni ukrepi so bili doslej značilni za obiske v Ukrajini in na Kitajskem.
Uslužbenci Evropske komisije, ki se bodo prihodnji teden odpravili v ZDA, morajo upoštevati nova varnostna pravila. Po navedbah virov, seznanjenih s situacijo, se bodo morali uradniki držati istih smernic kot pri obiskih Ukrajine in Kitajske. Tam zaradi strahu pred obveščevalnimi službami Rusije in Kitajske odsvetujejo uporabo običajnih komunikacijskih naprav.
“Zaskrbljeni so, da bi ZDA lahko dostopale do sistemov Evropske komisije,” je povedal eden od uradnikov.
Uradniki bodo zato opremljeni s predplačniškimi telefoni in posebnimi računalniki, ki bodo imeli omejen dostop do zunanjih omrežij.
Poslabšanje čezatlantskih odnosov
Odnosi med Evropsko unijo in ZDA so se po vrnitvi Donalda Trumpa na predsedniški položaj januarja precej zaostrili. Obravnava ZDA kot potencialne varnostne grožnje kaže na poslabšanje odnosov. To je deloma posledica trgovinskih napetosti, vključno s Trumpovo napovedjo 20-odstotnih carin na uvoz iz EU, ki so kasneje bile zmanjšane za 90 dni. Poleg tega so bile uvedene dodatne carine na uvoz jekla, aluminija in avtomobilov.
Carine bodo glavna tema pogovorov evropskega komisarja za trgovino Maroša Šefčoviča, ki se bo srečal z ameriškim ministrom za trgovino Howardom Lutnickom v Washingtonu.
Gledano skozi oči diplomacije
Šefčovič bo v Washingtonu iskal načine za zmanjšanje napetosti med EU in ZDA. Obe strani želita omiliti posledice trgovinskega spora, ki škodi gospodarskim interesom obeh velesil. Vendar ostaja vprašanje, kako daleč bodo ZDA pripravljene iti v svojih zahtevah in ali bo EU pripravljena popustiti v nekaterih ključnih točkah.
Takšna napetost med dolgoletnima zaveznikoma je nenavadna, vendar odraža večje spremembe v svetovni politiki, kjer se tradicionalni zavezniki vse pogosteje znajdejo na nasprotnih straneh zaradi nacionalnih interesov.
Spletno uredništvo