Dodikove kontroverzne poteze: Uvedba mejnih policijskih sil Republike Srbske

V nenadnem preobratu dogodkov je predsednik Republike Srbske Milorad Dodik napovedal vzpostavitev mejne policije v tej entiteti Bosne in Hercegovine. Na današnji seji vodstva Republike Srbske je bil sprejet sklep o oblikovanju delovne skupine, ki bo pripravila zakonodajni okvir za to novo enoto. Dodik je na družbenih omrežjih poudaril, da bo zakon v skladu z daytonskim mirovnim sporazumom.
Politična nujnost ali nepotrebna provokacija?
Po besedah Dodika je bila med letoma 1996 in 2000 mejna kontrola v rokah policije Republike Srbske, nato pa je leta 2000, po odločitvi visokega predstavnika za BiH Volfganga Petriča v nasprotju z daytonskim sporazumom ustanovljena državna mejna služba. Dodik trdi, da je to poseglo v suverenost Republike Srbske.
Kritiki, kot so bosanski mediji, opozarjajo, da Dodik ni omenil, da državna mejna policija deluje na podlagi zakona, ki ga je leta 2004 sprejel parlament BiH. Ta zakon lahko spremeni ali razveljavi le omenjeni parlament, kar postavlja pod vprašaj legitimnost Dodikovih potez.
Pravne komplikacije
Dodikovim potezam nasprotuje tudi bosansko ustavno sodišče, ki je že zadržalo nekatere zakone, s katerimi je skušal omejiti delovanje bosanskega pravosodja in varnostnih služb v Republiki Srbski. Urad visokega predstavnika mednarodne skupnosti je Dodikove ukrepe označil kot neposreden napad na pravni red države.
Medtem je tožilstvo BiH izdalo nalog za pridržanje in prisilno privedbo Dodika ter drugih vodilnih uradnikov Republike Srbske zaradi kaznivih dejanj napadov na ustavno ureditev. Stevandić, predsednik skupščine Republike Srbske, se je izognil prijetju z odhodom v Beograd, medtem ko nalog za privedbo ostaja v veljavi v BiH in bi lahko postal mednaroden, če bi se iskanje razširilo zunaj meja države.
Vse policijske agencije v BiH, vključno z državno mejno policijo, so zadolžene za izvajanje nalog, kar je še dodatno zapletlo politično situacijo v regiji.
Dodikov najnovejši politični manever je ponovno sprožil razprave o stabilnosti in suverenosti v Bosni in Hercegovini. Medtem ko nekateri vidijo to kot nujno potezo za zaščito entitete, drugi opozarjajo na potencialne negativne posledice za celotno regijo.
Spletno uredništvo