Vrh BRICS-a kot prispodoba za rusko kljubovanje mednarodni osamitvi
Kratica mednarodnega gospodarskega združenja BRICS pomeni: Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska in Južna Afrika. Gre za skupino rastočih gospodarstev, ki upajo, da bodo okrepile vpliv v svetu ter spremenile ustaljeni svetovni red. Kratica “BRIC” se je pojavila že leta 2001, v publikaciji Building Better Global Economic BRICs, ki jo je objavil Jim O’Neill, takratni vodja Global Economic Research. Prvotno se je koristila za označevanje krajev v katere je potrebno vlagati.
Na seznam pa je bila pozneje vključena tudi Južnoafriška republika, zato se je okrajšava razširila v BRICS. Zunanji ministri prvih štirih držav BRIC (Brazilije, Rusije, Indije in Kitajske) so se leta 2006 sestali v New Yorku, ob robu skupščine Združenih narodov. Sledila so srečanja na visoki ravni. Diplomatski dogodek polnega obsega pa je potekal v Jekaterinburgu v Rusiji 16. junija 2009. Avgusta 2023 je bilo na 15. vrhu BRICS v Južnoafriški republiki v povezavo povabljenih še šest potencialnih novih članic (Argentina, Egipt, Etiopija, Iran, Savdska Arabija in Združeni Arabski Emirati). Bloku se zaradi spremembe oblasti naposled ni pridružila Argentina, prav tako pa še vedno ni gotovo članstvo Savdske Arabije. Pojavljajo se indici, da so zapleti morda povezani tudi s članstvom Irana, odnosi med slednjim in Savdsko Arabijo so namreč že dolgo napeti. Povezavo skupno sestavlja devet držav, za članstvo pa se zanimajo številne druge države v razvoju.
Letošnje srečanje Združenja je potekalo med 22. in 24. oktobrom, v ruskem mestu Kazan. Rusija je ob tej priložnosti sporočila, da si bo v okviru povezave prizadevala za spodbujanje celotnega spektra partnerstva in sodelovanja na političnem, varnostnem, gospodarskem, finančnem, kulturnem in humanitarnem področju. Vladimir Putin je skušal, v luči ukrajinske krize in mednarodne izoliranosti države, posebej poudariti protizahodno držo Združenja, srečanje pa izkoristiti kot dokaz, da Rusija še zdaleč ni osamljena. Avtokrat si prizadeva za detronizacijo ameriškega dolarja kot mednarodnega plačilnega sredstva in vzpostavitev konkurence mednarodnemu plačilnemu sistemu Swift. To, da tovrstne zamisli še vedno niso zaživele potrjuje dejstvo, da imajo ZDA, še naprej vodilno vlogo v svetu.
Sicer pa tudi med posameznimi članicami Zavezništva obstajajo nesoglasja, celo trenja, zlasti med Kitajsko in Indijo, ki v luči trenutne zahodne konkurence niso tako očitna. Je temeljni povod za obstoj Zavezništva zgolj skupni sovražnik? Bi brez njega vloga Združenja oslabela? Bo Indija mirno prenesla Kitajsko na poziciji voditelja globalnega juga?
Za večino srednje velikih držav BRICS pomeni predvsem možnost za povezovanje in alternativo Zahodu, kar daje večje polje za politični itd. manever. Primer je članica Nata Turčija, ki si za članstvo prizadeva in se je srečanja udeležila. BRICS ima močno simbolično vlogo, je pa za razliko od zahodnih zavezništev sestavljeno iz kulturno, zgodovinsko in jezikovno popolnoma različnih držav/civilizacij. Že napetosti in delitve znotraj evroatlantskih povezav so neizbežne … BRICS gre razumeti kot priložnost za graditev ekonomskih, gospodarskih in drugih vezi, vprašanje pa je, ali je (že danes) dovolj močan vzhod za ekonomsko detronizacijo Zahoda na način, kot bi si to želela Rusija.
Spletno uredništvo