DružbaGospodarstvo

Vas je znesek na položnici presenetil? Zneski so občutno manjši!

Februar je prinesel presenečenje za mnoge uporabnike električne energije, saj so na položnicah dobili občutno  nižje zneske. Temu je botrovala odločitev vlade, ki je s posebnim zakonom ukinila najvišjo tarifo omrežnine. Ta pomembna sprememba je namenjena zmanjšanju stroškov za električno energijo. 

Analiza prvega meseca brez najvišje tarife

Položnice za elektriko, ki jih te dni prejemamo za januar in jih bomo še za februar, ne bodo verjetno nikoli več tako nizke, kot so ravno v tem in prihodnjem mesecu, za kar gre seveda zahvala vladi in zakonu o omrežninah, ki ga je po hitrem postopku sprejela. Računi nekaterih dobaviteljev zaradi novosti pri omrežnini sicer še zamujajo in jih lahko pričakujemo v prihajajočem tednu.

Ko smo prejeli prve položnice po spremembi, smo se lotili analize zneskov. Želeli smo ugotoviti, kako se ukrep odraža na mesečnih stroških gospodinjstev. Rezultati so pokazali, da so uporabniki resnično opazili nižje zneske, saj z zakonom ukinjena tarifa predstavlja konkreten strošek na preteklih položnicah.

racun elektrika 1
Položnica za mesec december
racun elektrika 2
Položnica za mesec januar

Kot je vidno z objavljenih izsekov položnic za električno energijo, je že pri manjšem odjemalcu z manjšo porabo, vidna občutna razlika. Seveda je potrebno zneskom, ki jih vidimo zgoraj, dodati še zakonsko določen davek na dodano vrednost.

  • decembrski končni strošek za elektriko je tako za tega odjemalca znašal 70,22 evra
  • januarski znesek za plačilo istega uporabnika s približno isto porabo, le da je porabljene nekaj več energije višje tarife in nekaj manj nižje, pa znaša 52,67 evrov
racun elektrika 3
Izpis položnic zgornjega uporabnika

Razlika definitivno ni zanemarljiva in marsikomu pomeni občutno olajšanje.

Konkurenca med dobavitelji: Priprave na spremembe

Prihodnost obljublja še več sprememb. Z 1. marcem se bo sprostila regulacija cen električne energije s strani države. Regulacija cen elektrike je trajala vse od septembra 2022, pri čemer je vlada lani novembra regulirano ceno še dodatno znižala, da bi omilila prehod v nov, višji omrežninski sistem.

Marca tako omrežnina ne bo bistveno nižja, kot bi sicer morala biti ob prehodu v letno sezono, bo pa za večino gospodinjskih porabnikov do novembra nižja, kot je bila pred prehodom na novi sistem. Torej če se s prvim marcem ne bi ukinjala regulacija cen, bi tako nizki računi, kot smo jih prejeli ta mesec, ostali vse do nove zimske sezone.

Vsekakor pa bodo morali dobavitelji prilagoditi svoje strategije in ponuditi konkurenčne cene, da privabijo nove odjemalce. To pomeni, da lahko pričakujemo intenzivno tekmo med njimi, saj bodo želeli pridobiti čim več gospodinjstev na svojo stran.

Do sredine februarja so le štirje dobavitelji, vključno z Gen-I, Elektro Energija, SunContract in Bisol Energija, razkrili svoje nove cenike. Gen-I je znižal svoje cene za tretjino, kar je najbolj konkurenčna ponudba brez vezave. Njihova cena megavatne ure v višji tarifi znaša 120 evrov brez DDV. Kljub temu so njihove cene v povprečju vseh tarif višje za približno 40 odstotkov glede na prejšnje regulirane cene.

Preostali dobavitelji, kot so ECE, Energija plus, E3, Petrol in Energetika Ljubljana, novih cenikov še niso objavili. Redne cene, ki so jih objavili, so dvakrat višje od reguliranih, cena megavatne ure pa presega 160 evrov brez DDV.

Kako se pripraviti?

  • Primerjajte različne ponudnike in njihove cene.
  • Preverite, ali vaš trenutni ponudnik ponuja kakšne ugodnosti za zvestobo.
  • Bodite pozorni na morebitne skrite stroške ali pogoje v pogodbah.
  • Razmislite o svetovanju s strokovnjaki za energijo, da pridobite najboljše ponudbe.

Čeprav trenutne spremembe že prinašajo prihranke, je ključno razumeti, da bo prihodnost prinesla nove izzive in priložnosti. Gospodinjstva bodo morala biti proaktivna pri iskanju najboljših pogojev in se prilagajati spreminjajočim se razmeram na trgu. Konkurenca med dobavitelji električne energije bo še naprej naraščala, kar lahko vodi do nižjih cen, a le za tiste, ki bodo pripravljeni raziskovati in se prilagajati.

Preberite tudi:

Smo v Sloveniji priča nenavadnim dogodkom?

 

Spletno uredništvo

Povezane objave

Back to top button