Trump začasno prekinil vojaško pomoč Ukrajini: Je to voda na Putinov mlin?

Ameriški predsednik Donald Trump je 4. marca 2025 v Washingtonu, po napetem srečanju z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, začasno prekinil vojaško pomoč Ukrajini. To odločitev je sprejel po vrsti srečanj z najvišjimi uradniki za nacionalno varnost. Trump je sporočil, da bo pomoč prekinjena, dokler Zelenski ne pokaže pripravljenosti na mirovna pogajanja.
Odločitev o prekinitvi vojaške pomoči je posledica Trumpove želje po mirovnih pogajanjih. Neimenovani uradnik Bele hiše je poudaril, da je predsednikov cilj mir in da morajo tudi zavezniki prispevati k temu cilju. “Predsednik je jasno povedal, da je osredotočen na mir,” je dejal uradnik.
Kaj vključuje prekinitev pomoči?
Prekinitev pomoči velja za vso vojaško opremo in orožje, ki ga je že odobril kongres in prejšnji predsednik Joe Biden, a še ni prispelo v Ukrajino. To vključuje strelivo, vozila in drugo vojaško opremo, ki je že bila na poti ali čaka v tranzitnem območju na Poljskem.
Posledice za Ukrajino
Ameriški vojaški analitiki opozarjajo, da bo ta poteza koristila Rusiji, saj bi lahko okrepila svojo ofenzivo. Državni sekretar Marco Rubio je izjavil, da je Trump edini voditelj, ki ima možnost trajno končati vojno v Ukrajini. Kritike pa prihajajo tudi iz vrst ameriških demokratov. Senatorka Jeanne Shaheen opozarja, da je Trump s to potezo “na široko odprl vrata Putinu”.
Reakcije in nadaljnji koraki
Prekinitev pomoči je posledica javnega prepira med Trumpom in Zelenskim, ki se je zgodil v petek, ko je Zelenski obiskal Washington. Zaradi nesoglasij ni bil podpisan sporazum o izkoriščanju ukrajinskih redkih zemelj. Trump je Zelenskega pozval, naj se opraviči in opozoril, da brez premirja z Rusijo Zelenski ne bo dolgo na položaju.
Začasna ustavitev vojaške pomoči bi lahko imela dolgoročne posledice za Ukrajino, ki je od začetka ruske agresije prejela že 175 milijard dolarjev pomoči. To je vključevalo tako vojaško opremo kot finančna sredstva, ki so pomagala pri plačah ukrajinskih učiteljev in zdravnikov.
Možnost mirovnih pogajanj
Podpredsednik ZDA J. D. Vance je izrazil prepričanje, da bo Zelenski na koncu privolil v pogovore o miru. “Mislim, da bo sčasoma prišel do tega cilja. Moral bo,” je dejal Vance. Poudaril je, da so vrata Bele hiše odprta za Zelenskega, dokler je pripravljen resno razpravljati o miru.
Trumpova administracija se sooča s kritikami tudi zaradi morebitnega olajšanja sankcij proti Rusiji, česar pa še niso uradno naznanili. Ameriški obrambni minister Pete Hegseth je ukazal prekinitev ofenzivnih kibernetskih operacij proti Rusiji.
Na kratko, ameriško-ukrajinski odnosi so pod velikim pritiskom, prihodnji koraki pa bodo ključni za nadaljnji razvoj situacije v regiji.
Spletno uredništvo