
Ameriški predsednik Donald Trump je podpisal niz izvršnih ukazov, katerih cilj je deregulacija in povečanje proizvodnje jedrske energije v Združenih državah Amerike. S tem ukrepom, ki ga je poročala televizija NBC, naj bi pospešili gradnjo jedrskih elektrarn na zveznih zemljiščih, povečali obseg izkopa in bogatenja urana ter uvedli reforme v raziskavah in nadzoru jedrske energije.
Ob podpisovanju ukazov so bili prisotni vodilni predstavniki ponudnikov jedrske tehnologije, minister za notranje zadeve Doug Burgum pa je poudaril, da se s tem odpravlja več kot 50 let pretirane regulacije v jedrski industriji. Trump je ob tej priložnosti izjavil, da je jedrska energija izjemno pomembna in da je treba z njo ravnati previdno.
Razlogi za deregulacijo
Administracija je pojasnila, da je deregulacija nujna zaradi povečanja zmogljivosti za proizvodnjo elektrike, saj se svet sooča z vse večjim povpraševanjem po energiji, ki ga prinaša razvoj umetne inteligence. Trumpov ukaz predvideva, da se bo čas za izdajo dovoljenj za nove jedrske reaktorje skrajšal na 18 mesecev.
Povpraševanje po energiji v prihodnosti
Kljub temu, da se je proizvodnja sončne in vetrne energije v ZDA v zadnjem desetletju potrojila, obstajajo skrbi, da obstoječi obnovljivi viri ne bodo zadostovali za izpolnjevanje prihodnjih potreb po energiji. Svetovalno podjetje ICF International je v svojem poročilu navedlo, da naj bi se povpraševanje po električni energiji do leta 2050 povečalo za kar 78 odstotkov.
Trumpova odločitev za deregulacijo jedrske industrije je pomemben korak v smeri energetske neodvisnosti ZDA. Kljub kontroverznosti tega koraka, ki ga podpirajo nekateri in kritizirajo drugi, je jasno, da jedrska energija ostaja ključna komponenta v prihodnji energetski strategiji države.
Spletno uredništvo