Spektakularen lunin mrk in superluna očarala svet
V pretekli noči je svet osvetlila sijajna polna luna, ki jo je spremljal redek delni Lunin mrk. Nebeški spektakel se je začel ob 2:41 po srednjeevropskem poletnem času, ko je Luna vstopila v Zemljino polsenco, in dosegel svoj vrhunec ob 4:44. Mrk je bil dobro viden s prostim očesom, pri čemer so ga najjasneje opazovali prebivalci Združenega kraljestva in ZDA.
Naslednji delni Lunin mrk bo nastopil avgusta 2026, in bo še bolj impresiven, saj bo takrat kar 96 odstotkov Lunine površine prekritih z Zemljino senco. Za nastanek delnega ali popolnega Luninega mrka je ključna poravnava Sonca, Zemlje in Lune, ki se zgodi v času polne lune. Ko Luna na svoji poti okoli Zemlje prečka Zemljino orbito okoli Sonca, pride do pojava, imenovanega vozel. Če se tak vozel zgodi ob polni luni, lahko nastopi Lunin mrk.
Polna luna, ki jo pogosto imenujejo tudi “žetvena luna”, je bila tokrat druga od štirih superlun v tem letu. Superluna je izraz, ki se uporablja za polno luno, ko je ta na svoji orbiti najbližje Zemlji. Zaradi te bližine je videti večja in svetlejša kot običajno, kar ustvarja še posebej očarljiv prizor na nočnem nebu.
Spletno uredništvo