DružbaPolitikaSlovenija

Premier Golob: Delovna doba kljub reformi ostaja 40 let!

Na koalicijskem vrhu v Brdu pri Kranju je premier Robert Golob potrdil, da delovna doba v Sloveniji ostaja 40 let. Razpravljali so o treh ključnih področjih: javnem zdravstvu, pokojninskem sistemu in stanovanjih za mlade. Golob je izpostavil, da bodo rezultati vidni še pred koncem mandata, kar bo koaliciji omogočilo samozavestno nastopanje na naslednjih volitvah.

Javno zdravstvo in pokojninska reforma

Golob je napovedal sprejem zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bo razmejil javni in zasebni sektor. V letu 2024 je bilo sprejetih več kot 40 pravilnikov na področju zdravstva, kar kaže na kompleksnost reforme. “Pomembno je, da spremembe uvajamo z majhnimi, premišljenimi koraki,” je dejal premier.

“Ne bomo daljšali delovne dobe, ostaja 40 let,” je poudaril Golob.

Koalicija je bila seznanjena s stanjem pogajanj s socialnimi partnerji glede pokojninske reforme, ki naj bi bila zaključena do konca tedna. Cilj reforme je zagotavljanje vzdržnosti javne finančne blagajne in dostojne pokojnine za nove upokojence.

Stanovanjska politika

Na področju stanovanjske politike je Golob poudaril, da je bilo identificiranih več projektov za gradnjo 2000 javnih najemnih stanovanj, katerih izvedba je predvidena do konca leta. Stanovanjska zakonodaja bo kmalu poslana v javno razpravo.

Nadaljnji koraki in pričakovanja

Minister za delo Luka Mesec je poudaril, da se pogajanja o pokojninski reformi približujejo koncu. “Prispevne stopnje so ena od glavnih odprtih točk, vendar smo blizu zaključka,” je dejal Mesec. Opozoril je, da bo reforma deležna kritik, a meni, da je dobro zasnovana.

Koalicijski partnerici SD in Levica pričakujeta tudi razpravo o obrambnih izdatkih. Jani Prednik iz SD-ja je poudaril, da se morajo zaradi spremenjenih geopolitičnih razmer pogovoriti znotraj koalicije.

“Povečevanje obrambnih izdatkov je ključno vprašanje, ki zahteva resen pogovor,” je dejal Matej T. Vatovec iz Levice.

Opozicija izraža skepticizem

Opozicijski SDS in NSi nimata velikih pričakovanj od koalicijskega vrha. Zvonko Černač iz SDS je kritičen do reform in meni, da je vlada zmanjšala pričakovanja. Matej Tonin iz NSi je skeptičen, da bo vlada do volitev izvedla kaj pomembnega.

Koalicija se v zadnjem letu mandata sooča z izzivi, ki jih prinašajo politični boji. Voditelji v koaliciji upajo in delajo na tem, da bodo kljub temu uspeli uresničiti zastavljene cilje.

Na vrhu v Brdu pri Kranju so bili predstavljeni ključni koraki v reformah zdravstva, pokojninskega sistema in stanovanjske politike.

 

Spletno uredništvo

 

Povezane objave

Back to top button