Iz lokalnih medijev

Novi sev koronavirusa nimbus to poletje grozi Evropi

Evropa se sooča z novim izzivom v obliki izjemno nalezljivega seva koronavirusa, imenovanega nimbus. Po mnenju znanstvenikov bi ta sev lahko že v poletnih mesecih povzročil znatno povečanje števila okužb. Ta nova različica, ki izhaja iz že znanega omikrona, se hitro širi in povzroča zaskrbljenost po vsem svetu.

V zadnjih tednih so opazili povečanje števila primerov na Kitajskem, v Singapurju in Hongkongu. V Angliji so britanski zdravstveni organi potrdili že 13 primerov nimbusa, znanega tudi kot NB.1.8.1, poroča britanska Agencija za varnost zdravja. V mednarodno podatkovno zbirko COVID-19 je bilo prijavljenih 25 britanskih vzorcev tega seva, čeprav verjamejo, da je dejansko število okužb precej višje zaradi zmanjšanega obsega testiranj v primerjavi z vrhuncem pandemije.

Porast okužb v letu 2025

Najnovejši podatki razkrivajo, da je delež pozitivnih testov na COVID v letu 2025 dosegel najvišjo raven, saj je marca število okužb naraslo za 97 %. V tednu do 1. junija je bilo pozitivnih kar 6,1 % testiranih, kar predstavlja najvišje število okužb v tem letu. Po mnenju znanstvenikov, vključno s profesorjem Lawrenceom Youngom, virologom na Univerzi Warwick, bi lahko z začetkom poletja in pogostejšimi zbiranji na prostem prišlo do novega vala okužb.

“Zelo verjetno je, da bomo konec tega meseca ali julija opazili porast števila okužb. Težko je napovedati obseg tega vala, vendar vemo, da se imunost slabi in da se COVID, za razliko od gripe, širi tudi v toplih, vlažnih mesecih,” pravi profesor Young.

Sposobnost nimbusa za obhod imunosti

Laboratorijski testi so pokazali, da lahko nimbus učinkoviteje okuži človeške celice kot prejšnji sevi, obenem pa ima sposobnost obiti imunski sistem. To povečuje verjetnost okužbe tudi pri tistih, ki so bili cepljeni ali so že preboleli virus. Trenutno ni dokazov, da bi ta različica povzročala hujšo bolezen ali povečano število smrti, vendar ostaja tveganje za starejše in imunsko oslabljene osebe. Samo v maju je bil COVID dejavnik smrti več kot 300 ljudi v Angliji.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) navaja, da nimbus zdaj predstavlja 10,7 % vseh primerov koronavirusa na svetovni ravni, kar je znatno povečanje v primerjavi z 2,5 % prejšnji mesec. WHO je nimbus razglasila za “varianto pod nadzorom”, kar pomeni, da ga pozorno spremljajo, da bi pravočasno odkrili morebitne grožnje javnemu zdravju.

Simptomi okužbe z nimbusom

Simptomi okužbe z nimbusom so podobni tistim, ki jih povzročajo prejšnji sevi, in vključujejo:

  • utrujenost
  • vročino
  • bolečine v mišicah
  • boleče grlo

 

 

Spletno uredništvo Toti Maribor

Related Articles

Back to top button