Svet

Nemčija uvaja stroge mejne kontrole za zajezitev migracij

Nemčija je začela izvajati obsežen nadzor na vseh svojih kopenskih mejah s ciljem zajezitve nezakonitih migracij, kar je sprožilo odzive v številnih sosednjih državah. Kancler Olaf Scholz je v soboto v Prenzlau, Brandenburgu, ponovno zagovarjal odločitev o razširitvi začasnega mejnega nadzora. Scholz je poudaril, da država ne želi migracij, ki niso v skladu z zakonodajo. “Če v Nemčijo prispe 300.000 ljudi, kot lani, pri čemer je le nekaterim podeljena zaščita, to ni sprejemljivo,” je dejal Scholz.

Nemčija bo naslednjih šest mesecev izvajala nadzor na mejah z Belgijo, Francijo, Dansko, Nizozemsko in Luksemburgom, medtem ko so že od lani nadzorne točke prisotne na mejah s Poljsko, Češko in Švico, ter od leta 2015 na meji z Avstrijo. Scholz je ob tem izrazil zaskrbljenost glede zanesljivosti nekaterih sosednjih držav pri obvladovanju migracijskih tokov in zagotovil, da bo nadzor usklajen z evropsko zakonodajo.

Nemška notranja ministrica Nancy Faeser je ob najavi ukrepov poudarila, da bo cilj nadzora zmanjšati vpliv na prebivalce obmejnih regij ter dnevne migrante in gospodarstvo. Po njenih besedah ni pričakovati dolgotrajnih prometnih zastojev.

Odločitev Nemčije je naletela na kritike iz sosednjih držav. Poljski premier Donald Tusk je označil to potezo kot “konec schengenskega območja,” saj bo lahko vplivala na prosto gibanje ljudi znotraj Evrope. Nekdanji predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, ki prihaja iz Luksemburga, kjer dela preko 50.000 nemških dnevnih migrantov, je izrazili zaskrbljenost zaradi vpliva mejnih kontrol na te delavce. Juncker je opozoril na težave, ki jih predstavljajo stacionarne mejne kontrole, in izrazil bojazen, da bi lahko ukrepi ogrozili dosežke evropskega povezovanja.

Z uvedbo začasnih mejnih kontrol v več evropskih državah, vključno z Nemčijo, se ponovno postavlja vprašanje o stabilnosti in prihodnosti schengenskega območja, ki letos praznuje 40. obletnico podpisa sporazuma. Schengenski sporazum, podpisan 14. junija 1985, je omogočil postopno odpravo mejnih kontrol med Nemčijo, Francijo, Luksemburgom, Belgijo in Nizozemsko, danes pa vključuje 29 držav, vključno s Slovenijo.

Spletno uredništvo

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja


Back to top button