Mandatno-volilna komisija podprla imenovanje novih članov sveta Agencije za energijo

V pomembnem koraku za prihodnost energetskega sektorja v Sloveniji je mandatno-volilna komisija Državnega zbora (DZ) danes podprla imenovanje treh novih članov sveta Agencije za energijo. Predlagani so Janez Pustatičnik, Goran Brankovič in Črt Klančič, katerih imenovanje je podprla vlada, potem ko sta decembra lani odstopila dva prejšnja člana, eno mesto pa je bilo že dlje časa nezasedeno. Ta korak je bil izveden v luči spora z energetskim regulatorjem glede novega sistema obračunavanja omrežnine, ki je začel veljati oktobra lani.
Vlada in komisija soglasno za nove kandidate
Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, Tine Seršen, je bil javni poziv za kandidate objavljen decembra lani. Na poziv se je odzvalo 21 kandidatov, od katerih je 14 izpolnjevalo pogoje. Vlada je predlagala razrešitev prejšnjih članov, Breznika in Šterpina, kar je tudi podprla mandatno-volilna komisija. Pustatičnik in Brankovič bosta nadaljevala preostanek mandata do junija 2029, medtem ko bo Klančič začel s polnim šestletnim mandatom.
Anja Bah Žibert iz SDS je na seji izrazila pomisleke o postopku imenovanja, a je Seršen pojasnila, da razgovorov s kandidati ni bilo, saj so morali predložiti obsežno dokumentacijo o svojih kvalifikacijah. Nataša Avšič Bogovič iz Svobode je poudarila, da agencija potrebuje popolnjen svet, da lahko učinkovito deluje in da so izbrani kandidati ustrezni.
Potrebne spremembe v energetskem sistemu
Predsednica mandatno-volilne komisije, Janja Sluga, je poudarila, da je energetski sistem, zlasti sistema omrežnin, potreben sprememb. Hkrati je opozorila, da je agencija avtonomen organ in da vlada ne more neposredno vplivati na spremembe. Po njenih besedah sta Breznik in Šterpin odstopila zaradi nestrinjanja z novim sistemom omrežnin.
Imenovanje novih članov sveta Agencije za energijo je korak k stabilizaciji in izboljšanju energetskega sektorja v Sloveniji. Nova ekipa bo morala nasloviti izzive, ki jih prinaša spor z regulatorjem in potreba po posodobitvi sistema omrežnin. Predstavniki vlade so izrazili pričakovanja, da bodo novi člani prinesli sveže perspektive in rešitve, ki bodo koristile tako državi kot potrošnikom.
Spletno uredništvo