
Madžarski predlog zakona o omejevanju tujega financiranja nevladnih organizacij in medijev je sprožil ostro reakcijo Evropske komisije. Ta od Budimpešte zahteva umik predloga, saj bi njegova implementacija lahko pomenila resno kršitev načel in zakonodaje EU. Bruselj je napovedal potrebne ukrepe v primeru sprejetja zakona.
Evropska komisija je izrazila resno zaskrbljenost nad predlogom zakona, ki ga obravnava Madžarska, saj bi ta omogočil oblastem, da nevladne organizacije in medije, ki prejemajo tuja sredstva, uvrstijo na črni seznam. “Sprejetje zakona v sedanji obliki bi pomenilo hudo kršitev zakonodaje EU,” je dejal tiskovni predstavnik komisije. Dodal je, da bo komisija v primeru sprejetja zakona nemudoma ukrepala.
Vloga civilne družbe
Evropska komisija poudarja pomen civilne družbe in je zavezana zaščiti svobode združevanja ter zagotavljanju spodbudnega okolja za njeno delovanje v celotni EU. Prav tako komisija opozarja na nevarnost, ki jo predstavlja predlagani zakon za svobodo izražanja in združevanja na Madžarskem.
Stališče Madžarske vlade
Madžarska vlada trdi, da se tuje organizacije vmešavajo v madžarsko politiko s financiranjem nevladnih organizacij in medijev. Po njihovih besedah so opozicijski politiki leta 2022 porabili več milijonov dolarjev tujih sredstev za delovanje proti vladi. Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto je izjavil, da vlada ne bo popustila pritiskom iz Bruslja.
“Prav je, da so zaskrbljeni, a zaskrbljeni so iz napačnega razloga,”
je dejal Szijjarto.
Civilna družba in mediji proti zakonu
Prejšnji konec tedna je v Budimpešti proti predlogu zakona protestiralo več deset tisoč ljudi. Poleg tega je več kot 80 časopisov in drugih medijev po EU podpisalo pismo proti zakonu, ki bi po njihovem mnenju še dodatno omejil svobodo izražanja na Madžarskem. V četrtek je 320 civilnodružbenih organizacij Evropsko komisijo pozvalo k takojšnjemu ukrepanju.
Spletno uredništvo