GospodarstvoSvet

EU odgovarja na ameriške carine: Prihaja trgovinska vojna?

V Združenih državah Amerike so začele veljati 25-odstotne carine na uvoz jekla in aluminija, ki jih je predsednik Donald Trump napovedal februarja. Evropska unija je že napovedala, da bo na te ukrepe odgovorila z odločno in sorazmerno politiko. Ukrepi so usmerjeni proti zaščiti ameriške industrije, vendar povzročajo skrbi za globalno trgovino.

Carine veljajo za uvoz jekla iz držav, kot so Argentina, Avstralija, Kanada, Mehika, Velika Britanija, Brazilija, Japonska in Južna Koreja, ter za uvoz aluminija iz večine teh držav, vključno z Evropsko unijo. Predsednik Trump je pojasnil, da želi s temi carinami zaščititi ameriško industrijo jekla in aluminija, ki naj bi bila po njegovem mnenju oškodovana zaradi nepoštenih trgovinskih praks in presežnih svetovnih zmogljivosti. Trump upa, da bodo carine spodbudile domačo proizvodnjo, a se kritiki bojijo, da bodo zvišane cene prizadele ameriške potrošnike in zmanjšale gospodarsko rast.

Reakcije in protiukrepi

Na napovedane carine so se odzvale številne države, vključno s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, ki je poudarila, da bo EU zaščitila svoje gospodarske interese, delavce, podjetja in potrošnike. Kanada, kot ena največjih izvoznic jekla in aluminija v ZDA, je po besedah ministra za energetiko Jonathana Wilkinsona že napovedala povračilne ukrepe, čeprav želi ohraniti mirne trgovinske odnose.

Ameriški inštitut za železo in jeklo (AISI) je pozdravil uvedbo carin, saj naj bi te ustvarile nova delovna mesta in spodbudile domačo proizvodnjo. Kljub temu pa se pomisleki pojavljajo tudi v avtomobilskem sektorju, kjer organizacije, kot je Svet za avtomobilsko politiko, izražajo zaskrbljenost zaradi morebitnega vpliva na cene in konkurenčnost.

Vpliv na Slovenijo in evropski trg

Slovenska podjetja, ki se ukvarjajo z jeklom in aluminijem, so izrazila zaskrbljenost zaradi povečanih pritiskov konkurence. Lani so v ZDA izvozila za nekaj manj kot 91,3 milijona evrov izdelkov iz jekla ter za 32,5 milijona evrov aluminija in izdelkov iz aluminija. Ta izvoz se je na letni ravni precej povečal, a carine bi lahko negativno vplivale na prihodnji izvoz.

Mednarodna reakcija in prihodnji koraki

Britanski finančni minister Jonathan Reynolds je izrazil razočaranje nad carinami in napovedal, da bodo preučili vse možnosti za odziv. Avstralski premier Anthony Albanese je označil carine kot neupravičene in v nasprotju z dolgoletnim prijateljstvom med državama. Albanese je izključil možnost povračilnih dajatev, da ne bi prizadel avstralskih potrošnikov.

V preteklosti so ZDA že uvedle podobne carine z argumentom skrbi za nacionalno varnost, kar kaže na ponavljajoči se vzorec trgovinske politike pod Trumpovo administracijo. Te carine so že prej povzročile nemir na globalnih trgih, kar nakazuje na zapleteno prihodnost mednarodne trgovine.

 

Spletno uredništvo

Povezane objave

Back to top button