DBRS Morningstar potrjuje visoko bonitetno oceno Slovenije

Mednarodna bonitetna agencija DBRS Morningstar, s sedežem v Torontu, je potrdila dolgoročno bonitetno oceno Slovenije pri visoki stopnji A. Kljub demografskim izzivom ostajajo obeti pozitivni, kar je rezultat reformnih prizadevanj Slovenije za stabilizacijo javnih financ.
DBRS Morningstar poudarja, da je ohranitev bonitetne ocene A posledica pozitivne ocene Slovenije pri sprejemanju strukturnih reform. Te reforme so ključne za obvladovanje fiskalnih izzivov, ki izhajajo iz staranja prebivalstva. Vlada je že potrdila spremembe pokojninske zakonodaje, ki naj bi zmanjšale pritisk na javne finance. Dodatno je bilo urejeno področje dolgotrajne oskrbe, vključno z novim prispevkom, in sprejete so bile spremembe zdravstvene zakonodaje.
Uravnoteženost med rastjo in javnimi finančnimi izdatki
Kljub naraščajoči javni porabi, povezani s plačno reformo in povečano porabo za obrambo, DBRS Morningstar predvideva, da bo javnofinančni primanjkljaj v naslednjih letih ostal na zmernem nivoju okoli dveh odstotkov BDP. Javni dolg naj bi se še naprej zmanjševal, a ostal nad 60 odstotki BDP na srednji rok.
Izvozna usmeritev in globalna tveganja
Kot izvozno usmerjeno gospodarstvo se Slovenija sooča s tveganji zaradi globalnih trgovinskih napetosti. Kljub temu agencija za zdaj ocenjuje, da so učinki teh napetosti omejeni. Slovensko gospodarstvo se je izkazalo za odporno na šoke, zlasti zaradi krepitve sektorjev z višjo dodano vrednostjo in domače potrošnje, ki uspešno blaži negativne zunanje vplive.
Potencialni dejavniki za spremembe ocene
V prihodnje bi lahko prišlo do popravkov navzdol pri oceni Slovenije, če bi se gospodarska dejavnost upočasnila ali bi strukturne reforme izgubile zagon, kar bi negativno vplivalo na javne finance. Posebna skrb ostajajo povišane carine ZDA na evropski uvoz, ki lahko vsaj za eno leto negativno vplivajo na slovenski izvoz.
Spletno uredništvo