Prebivalci Postojne ogorčeni nad načrti za novo železniško progo

Na nedavni javni predstavitvi načrtov za nadgradnjo železniške proge med Divačo in Postojno so predstavniki ministrstev, podjetja Urbis in Slovenske železnice doživeli močne odzive lokalnih prebivalcev. Čeprav je projekt še v začetni fazi in so predlogi še vedno mogoči, je trenutna trasa med prebivalci že povzročila nezadovoljstvo. Po poročanju Primorskih novic je največ pomislekov vzbudil odsek pri postojnski železniški postaji, kjer bi nova proga potekala bližje avtocesti po viaduktu in nato prečkala del naselja. Po trenutnih načrtih bi bilo zaradi tega potrebno porušiti približno deset hiš.
Na predstavitvi so nekateri prebivalci izrazili zaskrbljenost, da bi nova povezovalna cesta potekala neposredno čez njihove domove. Mnogi med njimi so že prej doživeli selitev zaradi infrastrukturnih projektov in so predlagali, da bi progo ohranili na drugi strani avtoceste, kar bi preprečilo rušenje hiš. Vendar pa projektanti opozarjajo, da teren in tehnične omejitve takšne rešitve ne omogočajo.
Župan Postojne, Igor Marentič, je predlagal, da bi trasa ostala na obstoječi lokaciji, vendar z zmanjšano hitrostjo vlakov skozi naselje, kar bi zmanjšalo potrebo po rušenju.
Vpliv na nepremičnine in gospodarstvo
Podjetniki opozarjajo na težave, ki jih prinaša načrtovana trasa. Eden izmed podjetnikov je poudaril, da je podjetje pred dvema letoma vložilo približno pol milijona evrov v zemljišče, ki je zdaj zaradi načrtovane trase praktično brez vrednosti. Če bo rušenje vključeno tudi v končni načrt, zakon predvideva, da lastniki ne ostanejo brez nadomestila. Država mora najprej ponuditi sporazumni odkup, v primeru razlastitve pa lastnikom pripada odškodnina v višini tržne vrednosti nepremičnine ter kritje stroškov selitve in nadomestne gradnje.
Cilji in obseg projekta
Glavni cilj projekta je skrajšati potovalni čas in razdaljo na progi, ki poteka po isti trasi že od leta 1857. Trenutno vlaki med Divačo in Ljubljano vozijo s hitrostmi od 70 do 80 kilometrov na uro, po nadgradnji pa bi lahko dosegali hitrosti do 160 km/h. Potovalni čas bi se skrajšal za približno 15 minut, proga pa bi bila krajša za 7,3 kilometra.
Projekt, ocenjen na do 1,4 milijarde evrov, vključuje gradnjo desetih novih predorov in pokritih vkopov ter sedmih viaduktov in mostov. Premaknili bi postaji v Postojni in Prestranku, Pivka bi dobila novo postajališče bliže središču mesta, ukinili pa bi postaji Košana in Gornje Ležeče. Javne predstavitve bodo poleg Postojne potekale še v Pivki in Divači.
Situacija v Postojni in okoliških krajih je napeta zaradi načrtovane nadgradnje železniške proge, ki vključuje rušenje domov in spremembe, ki močno vplivajo na lokalne prebivalce. Koliko bodo njihovi glasovi slišani, bo odvisno od nadaljnjih javnih razprav in pripravljenosti na kompromis s strani odgovornih za projekt.
Spletno uredništvo Naša Primorska



